Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Esenler’de Rekor İftar Sofrası

Esenler'de Rekor İftar Sofrası

22 Ağustos 2010 Pazar 13:07
Geçtiğimiz sene “Bir sofra da sen kur” davetiyle yaklaşık 15 bin Esenler’liyi aynı sofrada buluşturan Esenler Belediyesi’nin uygulamasında bu sene bir rekor denemesi yapıldı.
Geçtiğimiz sene “Bir sofra da sen kur” davetiyle yaklaşık 15 bin Esenler'liyi aynı sofrada buluşturan Esenler Belediyesi'nin uygulamasında bu sene bir rekor denemesi yapıldı.

Esenlerde bulunan toplam 485 STK'dan birçoğunun desteğini alan belediye, 40 bin kişilik olarak planladığı sofrayı talebin fazla olması nedeniyle 70 bine çıkardı. Böylece dünkü iftarda yaklaşık 70 bin kişi aynı sofrada buluştu.

Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Danışmanı Prof. Dr. Orhan Kural, jüri ile birlikte yaptığı açıklamada, 16 bin 200 kişi ile Washington'da bulunan rekorun büyük bir farkla geçildiğini, bir hafta içinde raporunu hazırlayarak İngiltere'ye göndereceğini ve bir ay içinde sonucun açıklanacağını belirtti. İftarlık rekor sofrasına Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

Cadde Çift Yönlü Trafiğe Kapatıldı

 “Türkiye Esenler iftarında buluşuyor” sloganıyla harekete geçen Esenler Belediyesi bu sene rakamları 3'e katlayarak şu anda 15 bin kişi ile Amerika'nın elinde bulunan “Dünyanın en uzun ve kalabalık sofrası” rekoruna Esenler ismini yazdırdı. Rekorluk iftar sofrası, geçtiğimiz sene olduğu gibi yine ilçenin en merkezi caddesi olan Atışalanı Caddesi ile devamında bulunun ve Esenler'in trafiğe kapalı tek caddesi olan Davutpaşa Caddesi'ne kuruldu. Ayrıca, geçen senenin aksine bu yıl caddenin tamamı trafiğe kapatılarak gidiş-geliş her iki yönde, üç şerit halinde masa kuruldu. Esenler'in bir ucundan diğer ucuna kadar tüm alanı kaplayan ve 10 kilometre uzunluğundaki iftar sofrasında, 70 bin kişinin üzerinde Müslüman aynı anda, aynı sofrada iftar açtı.

Binler Esenler İftarında Buluştu

İftar yemeğinin ardından ilk konuşmayı Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu yaptı. Şu anda dünyanın en mutlu insanının kendisini olduğunu söyleyen Göksu, “Geçen sene kurduğumuz en uzun iftar sofrası ile Esenler'deki kardeşliği tazelemiştik. Bu sene bu kardeşliğimizi tüm dünya görsün istedik. Buraya gelerek kardeşliğimizi dünyaya gösteren siz değerli Esenlerli vatandaşlarımıza tüm Türkiye'nin, tüm dünyanın önünde teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

İftara katılanların 70 bini geçtiğini söyleyen Göksu, “Bugün Esenler'de kardeşliğin ilan edildiği gündür. Artık, her yıl Esenler halkı (Bu sene toplu iftar ne zaman?) diye soracak. 16 bin 200 kişi ile Washington'da bulunan dünya rekoru artık Esenler'e geçmiş oldu. Maksat, ne yemek yemek, ne içmek. Maksat, toplumun bütün renkleriyle bir olabilmekti. Çünkü biz birlikte Türkiye'yiz, birlikte daha iyiyiz, bunu hep birlikte başardık” diyerek sözlerini tamamladı.

Esenler farklı olacak demiştim

Daha sonra kürsüye gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise bu akşam Esenler'de Ramazan'ın manevi ikliminde, komşuluk ilişkilerinin güzel bir yansımasının sergilendiğini kaydetti. Daha önce aynı meydanda yaptığı bir konuşmada, 'Esenler bu defa farklı olacak' dediğini hatırlatan Topbaş, “Çünkü Esenler, Tevfik Göksu gibi ufku ve vizyonu olan bir Belediye Başkanına sahip. Bir iddia ortaya koydu. (En uzun iftar sofrasını kurup rekor kıracağım) dedi ve 70 bin kişi ile bunu başardı, tebrik ediyorum” dedi.

Guinness Jürisi hazır bulundu

İftar sırasında, Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Danışmanı Prof. Dr. Orhan Kural başkanlığındaki Esenler Müftüsü Ali Kara, Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği(TÜ- RES) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Bingöl, Dr. Ali İhsan Bektaş'tan oluşan Guinness Jürisi de hazır bulundu. İftardan sonra bir açıklama yapan Prof. Dr. Orhan Kural, iftara katılanların 70 binin üzerinde olduğunu ancak, eldeki pafta verilerine göre, resmi rakamın 42 bin 120 kişi olduğunu belirtti. Kural, “Bu rakam dünya rekorunu çok geçti. Bir hafta içinde raporumu hazırlayıp İngiltere'ye göndereceğim. Bir ay içinde sonucun açıklanacağını tahmin ediyorum” şeklinde konuştu.

Rakamlarla Rekor Sofrası:

Uzunluğu: 10.240 metre

Kurulan masa sayısı: 7020

Sandalye sayısı: 42.120

Pişirilen pilav: 10 ton

Pişirilen et: 8 ton

Dağıtılan su: 100 bin adet

Dağıtılan ayran: 45 bin adet

Dağıtılan meyve suyu: 45 bin adet

Dağıtılan tatlı: 1.500 tepsi baklava

Görev yapan kolluk: 1.900

Görev yapan garson: 1.000

Diğer Haberler