Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Eşi Vefat Etmiş Olan Kadınlara Nakdi Yardım Yapılacak

Eşi Vefat Etmiş Olan Kadınlara Nakdi Yardım Yapılacak

30 Mart 2012 Cuma 09:15
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü bir proje kapsamında, eşi vefat etmiş olan kadınların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla nakdi yardım yapılacak.

DİYARBAKIR - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü bir proje kapsamında, eşi vefat etmiş olan kadınların yiyecek, yakacak, giyim, ev eşyası ile çocukların eğitimi gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasında zorluk çektiklerinin tespit edilmesi sonucunda, eşi vefat etmiş kadınların bu tür ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla nakdi yardım yapılmasını kararlaştırıldı.

Yapılan çalışmaya göre ödenecek nakdi yardım miktarı 250 lira olarak tespit edildi. İlk ödeme Nisan ayında yapılacak. Sonraki ödemeler ise iki ayda bir gerçekleşecek. Sigortası bulunmayan ve eşi olmayan kadınların hesaplarına iki ayda bir 500 lira maaş yatırılacak.

Buna göre eşi vefat etmiş ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmayan, muhtaçlığı Mütevelli Heyeti kararıyla onaylanan kadınlara muhtaçlıkları devam ettiği süre içerisinde, aylık 250,00TL tutarında ve 2 aylık periyotlarla düzenli nakdi sosyal yardım verilecek. Bu yardım programından faydalanmak için kadının resmi nikahlı eşinin vefat etmiş olması gerekiyor.

Kadının tekrar evlenmesi, nikâhsız birlikte yaşaması, muhtaçlık durumunun değişmesi gibi durumlarda kişi, programdan çıkarılacak. Evlilik ve diğer durumların tespiti her ay, sosyal incelemeler ise her yıl yapılacak.

Diyarbakır'da da Nakdi yardımdan yararlanmak isteyen kadınların müracaatlarını Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı oldukları ilçe sınırları içinde bulunan kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) yapmaları gerekiyor. Ayrıca başvuru sahibi çalışabilecek durumda ise İş-Kur'a kaydı yapılacak. (M. Salih Keskin - İLKHA)

Diğer Haberler