Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Eski Gerilla Devlet Başkanı Seçildi

Eski Gerilla Devlet Başkanı Seçildi

17 Nisan 2012 Salı 15:04
Doğu Timor'da Eski Gerilla Devlet Başkanı Seçildi

Doğu Timor'da Salı günü yapılan ikinci tur devlet başkanlığı seçimlerinin galibi, eski gerilla ve ordu komutanı "Taur Matan Ruak" kod adlı Jose Maria de Vasconcelos oldu.

Geçici sonuçlara göre eski gerilla Jose Maria de Vasconcelos, rakibi ve parlamento eski başkanı Francisco Gutteres'i açık bir farkla geride bıraktı. Vasconcelos oyların yüzde 61'ini alarak, Gutteres’e neredeyse iki kat (yüzde 38) fark attı.

Doğu Timor'da seçime katılım oranı ise yüzde 73 olarak kayda geçti. Kesin sonuçlar, Yüksek Kurul tarafından açıklanacak. Vasconcelos, merkez soldan oluşan hükümetin başbakanı Xanana Gusmao'nun da desteğini aldı.

VANSCONCELOS KİMDİR

Vasconcelos'un savaşta kullandığı Taur Matan Ruak iminin anlamı "Delen gözler". Eski bir öğretmen olan Ruak fakir bir aileden geliyor. Onlarca yılını, Doğu Timor ormanlarında gerillalık yaparak geçirdi. 1975'te sömürgeci Portekiz güçlerinin ülkeyi terk etmesiyle birlikte Endonezya işgal etti. Ruak da, Endonezya ordusuna karşı savaşan gerillalar arasındaydı.

24 yıllık çatışmalı bir ortamdan sonra, halkın büyük bir bölümünün desteğini alarak, ordunun başına geçti. Ruak, 2011 yılına kadar da bu görevini sürdürdü.

Taur Matan Ruak'ın görevini, Doğu Timor'da barışın sağlanması için uzun bir süre mücadele eden ve Nobel Barış ödülü sahibi Jose Ramos Horta'dan Mayıs ayında devralacak. Bu tarih, aynı zamanda Doğu Timor'un bağımsızlığının 10. yıl kutlamalarına denk geliyor.

Güneydoğu Asya'da Timor Adası’nda bulunan Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti’nin tek komşusu Endonezya. Başkenti “Dili” olan Doğu Timor'u, 16. yüzyılda Portekiz sömürgeleştirdi. Portekiz'in 1975 yılında geri çekilmesiyle birlikte de Endonezya'nın sömürgesi haline geldi ve 27. vilayeti oldu.

Doğu Timor, 20 Mayıs 2000'de bağımsız oldu. Doğu Timor ayrıca Asya'nın en fakir ülkelerinden birisi durumunda.  (anf)

Doğu Timur
Tam Adı : Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti
Yüzölçümü : 15 007 km²
Başkenti : Dili
Para Birimi : Amerikan Doları
Dili : Tetum ve Portekizce (Resmi), Endonezyaca ve İngilizce (Çalışma Dili)
Nüfusu : 852 618 kişi (2002 tahmini)
Ortalama Ömür : 64.85 yıl (2002 tahmini)
Okur Yazarlık Oranı : % 48
Kişi Başına Düşen Milli Gelir : 500 $ (2001 tahmini) 1975- 1999 arası Endonezya`nın işgali ve katliamına maruz kalmıştır. 1999 yılında Endonezya`dan ayrılıp, 20 Mayıs 2002 yılında bağımsız olmuştur.

Doğu Timor resmi adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya'da Timor adasının doğusu, Atauro ve Jaco adaları ile Oecussi-Ambeno bölgesini kaplayan devlet. Tek komşusu Endonezya'ya bağlı Batı Timor'dur. 14,609 km² yüzölçümüne sahip olan Doğu Timor'un başkenti Dili'dir.

16. yy'da Portekiz kolonisi olan Doğu Timor asırlarca Portekiz Timoru adıyla Portekiz'e bağlı kaldı. Endonezya tarafından işgal edilen Doğu Timor 1975 yılında kesin olarak Endonezya'nın 27. vilayeti oldu. 1999 yılını takiben Birleşmiş Milletler'in araya girmesiyle özerkliğin verilmesinin ardından Endonezya bölgenin kontrolü üzerindeki iddialarından vazgeçti ve Doğu Timor 20 Mayıs 2002 yılında bağımsız oldu.

Kişi Başına 800 $ ile Doğu Timor Gayri safi yurtiçi hasıla ve Satın alma gücü paritesi bakımından Asya'nın Dünya'nın en fakir ülkelerden biridir. İnsani Gelişim Endeksine göre orta gelimiş birülke olan Doğu Timor dünya devletleri gelişmişlik bakımından arasında 142. gelmektedir.

Etimoloji

"Timor" kelimesinin kökeni Timur Endonzce ve Malayca kelimesidir. Resmi olarak Portekizce ismi Timor-Leste (IPA: [ti'mo? 'l??t?]), gayriresmi olarak Tetumca ismi Timór Lorosa'e ve bazen İngilizce ismi kullanılır. Birleşmiş Milletler İngilizce olan Timor-Leste'yi kullanır. Lorosa (Tetumca'da dünyanın "doğu"su) harfi harfine "doğan güneş" anlamına gelir.

Tarih

Timor halkının kökenleri Güneydoğu Asya'ya ve Avustralya'ya dayanır. İlk başlarda göçen çok küçük halk nesilden nesile dalga daşga büyümüş ve halk kalabalıklaşmıştır. İlk akrabaları Yeni Gine ve Avustralya, 40.000 yıl önce Doğu Timor'a göçmeyi başarmıştır. Milattan 3000 yıl önce doğuya doğru göçmeye başlayan Avustranasya'lılar Okyanusya adaları'na gelmişlerdir.

Bu halk Timor'da mümkün olduğunca tarımı geliştirmiştir. Son olarak ilkel-Malay toplumu güney Çin ve kuzey Çinhindi'nden gelir.

Portekizliler, Avrupa'nın ilk kolonilerini 16. yy'da Güneydoğu Asya'da kurdu. Onlar başta Timor adasını ve etrafındaki adaları yönetmeye çalıştılar ama sonra bir tek Doğu Timor'da kolonilerini sürdürebilmişlerdir. Bu sırada Habsburg Hanedanı Portekiz'de hükmetmekteydi (1580-1640).

Uzun yıllar Portekiz idaresinde kaldıktan sonra 1975 yılında komşusu Endonezya tarafından işgal edilen Doğu Timor 1975 yılında kesin olarak Endonezya'nın 27. vilayeti oldu. 1999 yılını takiben Birleşmiş Milletler'in araya girmesiyle özerkliğin verilmesinin ardından Endonezya bölgenin kontrolü üzerindeki iddialarından vazgeçti ve 1999 yılında yapılan referandumun ardından 20 Mayıs 2002'de bağımsızlığını kazanandı. 1999 referendum sonrası ve 2006 yılında rakip siyasi partiler, çeteler ve kabileler arasındaki çatışmalar ve ayaklanmalar sırasında başkent Dili ve diğer Doğu Timor kasabaları yakılarak ağır hasar görmüştür. Nüfusun çoğu mülteci kamplarına kaçmıştır ve gerginlik hala devam etmektedir.

Bölge ve Belediyeler

Doğu Timor'da 13 bölge vardır:

1. Lautém
2. Baucau
3. Viqueque
4. Manatuto
5. Dili
6. Aileu
7. Manufahi
8. Liquiçá
9. Ermera
10. Ainaro
11. Bobonaro
12. Cova-Lima
13. Oecussi-Ambeno

Bu 13 bölge 65 altbölge, 443 sucos ve 2,336 kasaba, köy ve küçük köy'e ayrılır.

Coğrafya

Malay Takımadalarına bağlı Küçük Sunda Adalarının bir parçası olan Timor adası bu takımadanın en büyük adasıdır. Kuzeydeki dağlık adalardan Ombai ve Wetar Boğazı ile ayrılan Timor Avustralya'dan güneydeki Timor Denizi ile ayrılır. Ülkenin batıdan Endonezya'ya bağlı olan Doğu Nusa Tenggara bölgesi ile komşudur. Doğu Timor'un en yüksek yeri Ramelau Dağı (ya da Tatamailau dağı) vardır 2,963m..

Ülkenin iklimi Tropikal İklim'dir. Ülke sıcak ve nemli'dir. Ülkede kurak ve yağmurlu geçen 2 mevsim vardır. Başkent, en büyük şehir ve liman olan Dili'dir ve ülkenin kent denilebilecek tek şehiridir. İkinci büyük şehir ise bir doğu kasabası olan Baucau'dur. Dili'de uluslararası bir havalimanı, Baucau, Suai ve Oecusse gibi daha küçük şehirlerde ise küçük Havaalanları vardır. Dili'deki Havalimanı'nın pistinden büyük uçaklar geçemez.

Demografi

Doğu Timor nüfusu yaklaşık 1 milyondan azdır. Nüfus özellikle başkent ve tek kenti Dili'de yoğunlaşmıştır.

Din Doğu Timor Filipinler ile birlikte Asya'daki Katolik nüfus'un olduğu 2 ülkeden biridir. Halkın 90%ı Roma Katolikliğidir. İkinci büyük din eski Doğu Timor başbakanınında dahil olduğu Müslümanlık(5%), üçüncü din ise Protestanlıktır (3%). Küçük dinler Hinduizm (0.3%), Budizm (0.1%) ve diğer yerel dinlerdir.

Dil

Doğu Timor'da 2 resmi dil vardır.Bunlar; Portekizce ve Austronesian dillerinden biri olan Tetum'dur. Halk arasında Tetum daha çok kullanılır. Bu 2 dilden sonra Endonezce ve yerli dilleri konuşulur.

En önemli 15 yerli dil: Bekais, Bunak, Dawan, Fataluku, Galoli, Habun, Idalaka, Kawaimina, Kemak, Lovaia, Makalero, Makasai, Mambai, Tokodede ve Wetarese'dir. (coğrafyaçgen.tr)

Diğer Haberler