Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
ETA Silaha Veda Etti

ETA Silaha Veda Etti

05 Eylül 2010 Pazar 20:11
İspanya'da Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA'nın ateşkes kararı aldığı bildirildi. BBC’nin yayınladığı bir kasette yüzleri maskeli 3 ETA militanı,
İspanya'da Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA'nın ateşkes kararı aldığı bildirildi. BBC'nin yayınladığı bir kasette yüzleri maskeli 3 ETA militanı, ETA'nın silahlı saldırılar yapmamaya karar verdiğini duyuruyor.

Kasette, birkaç ay önce alınan bu kararın demokratik bir süreç başlatma amacı taşıdığı belirtilirken, ateşkes kararının daimi mi geçici mi olduğuyla ilgili bilgi verilmiyor.

Kasetteki üç militandan ortadakinin okuduğu bildiride, ETA'nın neden silaha başvurduğu ve bu mücadele savunulurken, bundan böyle amaçlarına barışçıl ve demokratik yollarla ulaşmak istendiği belirtiliyor.

ETA daha önce iki kere silah bırakmış, ancak daha sonra ikisini de iptal etmişti.

ETA'nın 40 yıldır süren saldırılarında şimdiye kadar 820'den fazla kişi öldü.

İLKHA

Diğer Haberler