Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
ETA’nın Siyasi Kanadı Batasuna Kendisini Feshetti

ETA'nın Siyasi Kanadı Batasuna Kendisini Feshetti

04 Ocak 2013 Cuma 08:07
İspanya tarafından 2003 yılında yasaklanan ETA’nın siyasi kanadı Bask partisi Batasuna, kendisini feshetti. Ancak Fransa’daki aynı isimle faaliyetlerini sürdürecek.

Fransa’nın Bask bölgesindeki Bayonne kentinde yapılan açıklamada Batasuna’nın İspanya’da kendisini feshettiği bildirildi. Partinin iki sözcüsü Maite Goyenetxe ve Jean Claude Aguerre, “Batasuna’nın feshedildiğini ilan ediyoruz” dedi.

Maite Goyenetxe, “Zorba Fransız ve İspanyol devletleri karşısında Euskal Herria’yı (Bask Ülkesi) inşa projemizi sadece siyasi yolla gerçekleştireceğimizi bildiriyoruz” dedi.

“Yeni bir siyasi aşamayı inşa etmeye başladık” diyen sözcü Goyanetxe, “Bu yolda ilerleme irademiz var ve bunu yapmanın uygun siyasi aracı Batasuna değildir” ifadelerini kullandı.

Her iki sözcü Goyenetxe ve Aguerre, “Sadece siyasi ve demokratik mücadele ile bağımsızlık ve sosyalizme ulaşacağız” diye eklerken, bu perspektifle yurtsever güçlerin bir araya getirileceği ve ortak çalışma yürütüleceği bildirildi. Batasuna geleneği, yeni strateji çerçevesinde diğer sol ve bağımsızlıkçı oluşumlarla ittifakı güçlendirmek istiyor.

Batasuna İspanya’da yasak olsa da Fransa’da yasaklı değil ve seçilmişleri var. Açıklamaya göre Batasuna Fransa’da kendisini feshetmedi.

Bask dilinde Birlik anlamına gelen Batasuna, 2009 yılına kadar Avrupa Birliği’nin resmi “terörist örgütler listesi”nde yer alıyordu. 2010’dan bu yana listede görünmüyor. ETA ile ilişkili olduğu gerekçesiyle 2003 yılında İspanya tarafından yasaklanan Batasuna, 2000 yılında kuruldu. Sürekli baskı ve tutuklamalara konu olduğu için sık sık yönetim değiştirmek zorunda kaldı. Yasaklamalardan ötürü de Euskal Herritarrok, Sozialista Abertzaleak, Ezker Abertzaleak eve AUB, Aukera Guztiak gibi isimler altında mücadelesini sürdürdü.

SEÇİMLERDE İKİNCİ OLDU

Batasuna’nın kendisini feshetmesine ilişkin açıklaması ETA’nın silahlı mücadeleye nihai olarak veda etmesi ve EH Bildu partisinin Bask parlamento seçimlerinde ikinci güç olması ardından geldi. 2.2 milyon nüfuslu Bask özerk bölgesinde 21 Ekim 2012 günü yapılan parlamento seçimlerinde muhafazakar milliyetçi PNV partisi 75 sandalyeden 27’sini alarak birinci olurken, Batasuna geleneğinden gelen sol ve bağımsızlıkçı partilerin koalisyonu EH Buldu ise önemli bir çıkış yaparak 16 olan sandalye sayısını 21’e yükseltmişti.

Bask’taki seçimler bağımsızlık mücadelesi veren ETA’nın silahlı mücadeleye nihai olarak son vermesinden bir yıl sonra gerçekleşti. ETA 20 Ekim 2011’de silahlı mücadeleye son vermişti.

ETA geçtiğimiz Kasım ayında yaptığı yeni bir açıklamada “kendini feshetme” konusunda Fransa ve İspanya ile müzakereye hazır olduğunu duyurmuştu. ETA, “siyasi tutsaklar ve Basklı sürgünlerin evlerine döndürülmesinin formülleri ve süresi”, “silahsızlanma, silahlı yapılan feshedilmesinin formülleri ve süresi” ile “Bask bölgesinin askersizleştirilmesinin aşamaları ve süresi” konularını tartışmak istediğini bildirmişti.

Basklı örgütler uzun zamandan beridir Fransa ve İspanya’daki cezaevlerine dağıtılan 620 siyasi tutsağın ailelerine yakın cezaevleri ve Bask ülkesindeki cezaevlerine sevk edilmelerini istiyor. 10 Kasım günü Bayonne’da bu amaçla onbinlerce kişinin katıldığı bir gösteri yapılmıştı.

ANF

Diğer Haberler