Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Evren ve Şahinkaya’nın Rütbeleri Sökülmeli

Evren ve Şahinkaya'nın Rütbeleri Sökülmeli

04 Nisan 2012 Çarşamba 15:17
12 Eylül davası ile ilgili açıklamalarda bulunan Has Parti Diyarbakır İl Başkanı Alaattin Parlak, 13 maddeden oluşan yaptırım taleplerini açıkladı.

DİYARBAKIR - 12 Eylül askeri darbesinin mimarlarından dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılanmasına Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Has Parti Diyarbakır İl Başkanı Alaattin Parlak, 1960, 1971, 1980 Darbeleri, 28 Şubat Postmodern Darbesi ve 27 Nisan Muhtırası demokratikleşmenin önüne set kurduğunu, millet egemenliğinin yok sayıldığını, insan hakları, özgürlükler ve hukuk devleti anlayışının ayaklar altına alınmasıyla sonuçlandığını söyledi.

Darbecilerin Yargılanması Olumlu, Ama Yeterli Değildir
"Bugün bu darbeci zihniyetin mimarları ile yüzleşiyoruz" diyen Parlak, 12 Eylülcülerin yargılanmasının son derece önemli olduğunu, fakat bunun yeterli olmadığını söyledi. Parlak, "Kimi zaman anayasa yaparak, kimi zaman bildiri ve muhtıra yayınlayarak ve kimi zaman da Milli Güvenlik Kurulu kararlarına dayanarak yasal zemin oluşturmaya çalışmışlardır. Bugün önümüzde tarihi bir fırsat yatmaktadır. Bu fırsatı doğru bir şekilde kullanmak zorundayız" dedi.

12 Eylül'le Nasıl Hesaplaşacaksınız?
Hâlâ 12 Eylül'le hesaplaşma doksanlı yaşların üzerindeki Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın mahkeme önüne çıkarılması şeklinde algılandığını ifade eden Parlak, "Tamam, çıksınlar, hesap versinler ama hâlâ 12 Eylül'ün siyasal sistemi ortada duruyor. 12 Eylül'ün kayığından inmeden 12 Eylül'le nasıl hesaplaşacaksınız? En acısı da yeni anayasa yapma hedefiyle kurulan bu yedi-sekiz aylık parlamento, yaşlı bir parlamento haline geldi. Bundan sonraki reformlar 12 Eylül'ün temel yasaların milletin istediği istikamette değiştirilmesiyle olacaktır. Sistem değişmeden kavga bitmez. Parlamentoda çoğunluğu olan hükümeti denetleyemiyorsunuz. Hem icra yapıyorlar, hem denetçileriyle kendi kendilerini denetliyorlar. Oysa halkın seçtiği bir denetim meclisine ihtiyaç var" diye konuştu.

Dava Televizyonlardan Canlı Yayınlanmalıdır
1980 darbesinin bütün yönleriyle el alınmasını talep eden Parlak, "Sadece meseleyi mahkeme koridorlarında gizli kapaklı yürütmek yerine, nasıl ki darbeyi yapanlar televizyon ekranlarına geçip biz bu darbeyi yaptık, ülke yönetimine el koyduk dediler, bugün yapılacak mahkeme televizyonlarda canlı olarak yayınlanmalıdır. Toplum yargılanmayı izlemeli ve mahkeme oldubittiye getirilmemelidir" dedi.

İşte Talepler
Parlak son olarak 13 maddeden oluşan taleplerini şu şekilde açıkladı;
1-Konsey başta olmak üzere, darbe girişimine destek veren askeri ve sivil unsurların tamamı yargılanmalı.Sadece Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya ile yetinilmemelidir.
2-12 Eylül darbeci unsurları ile hesaplaşmak sadece kişilerle yeterli olmayacaktır. Önemli olan bir daha darbe yapmayı akıllarının ucundan dahi geçiremeyecekleri, Demokratik, Sivil, katılımcı ve çoğulcu yeni bir Anayasa yapılmalı
3-Türkiye Büyük Millet Meclisi darbeleri araştıracak bir komisyon kurmalı
4-Bugün darbecilerin simgesi durumunda bulunan Milli Güvenlik Kurulu bir an önce kaldırılmalı
5-Silahlı kuvvetlerin iç hizmet Kanunun 35. maddesi kaldırılmalı
6-Darbe ile birlikte rütbeleri yükseltilenlerin rütbeleri sökülmeli
7-Başta Diyarbakır cezaevi olmak üzere işkence haneye dönüşen bütün cezaevlerinde ölen ve işkenceye maruz kalanlardan özür dilenmeli, maddi ve manevi bütün hakları iade edilmeli
8-Darbe döneminde gerçekleştirilen bütün yolsuzlukların üzerine gidilmeli, Darbeden kim ya da kimlerin ne kadar menfaat sağladıkları belirlenmeli, mal varlıklarına el konulmalı ve bu haksız kazançları 12 Eylül mağdurlarına verilmeli
9-1980 sonrası oluşturulan bütün resmi ve gayri resmi yapılar sonlandırılmalı
10-Darbe dönemlerinde yapılan askeri, siyasi ve ticari antlaşmalar iptal edilmeli
11-Kapatılan Siyasi Partiler, Sendikalar, Odalar ve Sivil Toplum Kuruluşlarının mal varlıkları iade edilmeli
12-Çıkarılan yasalar, kanun hükmündeki kararnameler ve genelgeler iptal edilmeli
13- Darbe sonrası kurulan örgütler, derin yapılar, çeteler ve organizasyonlar deşifre edilmeli.

(M. Salih Keskin - İLKHA

Diğer Haberler