Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Evsen, ”Camilere katkı sunmak tüm bireylerin görevidir”

Evsen, "Camilere katkı sunmak tüm bireylerin görevidir"

01 Ekim 2012 Pazartesi 18:56
Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen’’Camiler Toplumun temel yapı taşlarıdır, Camileri Korumak, gelişmelerine katkı sunmak toplumdaki tüm bireylerin görevidir.’’ dedi.

Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen’’Camiler Toplumun temel yapı taşlarıdır, Camileri Korumak, gelişmelerine katkı sunmak toplumdaki tüm bireylerin görevidir.’’ dedi.

1–7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle çeşitli açıklamalarda bulunan Evsen, Cami ve Mescitlerin Hazreti Peygamberin Medine’ye hicret yolundan itibaren İslam toplumunun temel taşları olduğunu, Camilerin Halk tarafından inşa edildiğini ve yapının korunmasının tekrar halk tarafından devam ettirildiğini ifade etti.

Camilerin Hz Peygamber döneminde ilim, İrfan ve yönetim birimi olarak kullanıldığını, Bunun daha sonraki dönemde de benzer şekle yakın bir tarzda devam ettiğini belirten Evsen, günümüzde bu yapısından uzaklaşmış olan Camilerin tekrar eski hüviyetine kavuşturulması gerektiğini, Cami ve toplum kaynaşmasının toplumda eski saygı ve sevginin de geri gelmesi noktasında katkı sunacağını, toplumun ıslahı açısından bunun gerekli olduğunu söyledi. Cami mimarisinin toplumun farklı ihtiyaçlarının da göz önüne alınarak düzenlenmesi gerektiğini ifade eden Evsen, Cumhuriyet dönemini yansıtır yapıların da artık topluma kazandırılması gerekir, dedi.

Din Görevlilerinin toplumda farklı bir konumdadırlar, onların saygınlığı kitleleri etkilemektedir, Din Görevlileri düğününden, sünnetine, yasından mevlidine kadar birçok zamanda çevresindeki cemaatle iç içedirler, görev saati tanımı olmayan görevlilerimiz halkımızın her daima yanında olmaktan gurur duymaktadırlar, her şart altında bu göreve canla başla devam eden görevlilerimiz her türlü övgüyü hak etmektedirler, kendilerine ne kadar teşekkür etsek haklarını teslim edemeyiz. Bu vesileyle Halkımızın Camiler haftasını din görevlilerimizin de Din Görevlileri gününü tebrik ederim, dedi.

Diğer Haberler