Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Ezher Şeyhi: Ey Müslümanlar, birlik olun!

Ezher Şeyhi: Ey Müslümanlar, birlik olun!

11 Ağustos 2012 Cumartesi 21:56
Ezher Şeyhi Ahmed Tayyib, bütün mezhepsel farklılıkları bir tarafa bırakarak Müslümanları birlik olmaya çağırdı.
Ezher Şeyhi Ahmed Tayyib, bütün mezhepsel farklılıkları bir tarafa bırakarak Müslümanları birlik olmaya çağırdı. Ezher Şeyhi, Arap ve İslâm dünyasında bazı güçlerin ümmet içinde ayrılık ve düşmanlığa yol açacak fikirleri teşvik ettiği, bazı uydu kanallarının da bu doğrultuda yayınlar yaptığını savundu. Avrupa Birliği gibi dil, millet, inanç farklılıklarına rağmen güçlü birlikler kurulabileceğine dikkati çeken Tayyib, bu bütünlüğün sağlanması için Ezher’in üzerine düşen tüm çabayı göstermeye hazır olduğunu ifade etti.

Ezher’den birlik çağrısı

Ezher’den yapılan basın açıklamasında, Ahmed Tayyib’in, Mısır’ı ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hamid Bekai ile yaptığı görüşmenin ayrıntılarına yer verildi. Ahmed Tayyib, görüşmede, Mısır ile İran arasında siyasi ihtilaflar olabileceğine işaret ederek, ‘’Ancak bu ihtilaflar Müslümanların birliğini etkilememeli. Siyaseti siyasilere bırakalım. Alimlerin, düşünürlerin ve aydınların hedefi İslam ümmetinin birliğini sağlamak olmalı. Özellikle günümüzde Müslümanlar uluslar arası bir kampanyaya maruz kalmış durumda. Müslüman ülkeler birbirleriyle kırdırılmaya çalışılıyor’’ dedi. Ezher Şeyhi, Arap ve İslam dünyasında bazı güçlerin ümmet içinde ayrılık ve düşmanlığa yol açacak fikirleri teşvik ettiği, bazı uydu kanallarının da bu doğrultuda yayınlar yaptığını savundu.

AB GİBİ GÜÇLÜ BİR BİRLİK KURULABİLİR

Avrupa Birliği gibi dil, millet, inanç farklılıklarına rağmen güçlü birlikler kurulabileceğine dikkati çeken Tayyib, İslam halkları arasındaki birleştirici unsurlarının çokluğuna rağmen Müslümanların henüz arzu edilen birliğe ulaşamadıklarını, bu bütünlüğün sağlanması için Ezher’in üzerine düşen bütün çabayı göstermeye hazır olduğunu ifade etti. Tayyib, bu çerçevede Ezher’in Sünni ve Şiilik arasında yakınlaşma sağlanması için de gayret göstereceğini vurguladı. İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Bekai ise görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada, İslam dünyasının birliği ve mevcut ihtilafların ortadan kaldırılması konusunda Mısır’a ve Ezher’e büyük rol düştüğünü kaydetti.(Yeni Asya)
 

Diğer Haberler