Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Êzidî Federasyonu’ndan Erdoğan’a tepki

Êzidî Federasyonu’ndan Erdoğan’a tepki

23 Ekim 2012 Salı 07:55
Federasyon, Êzidîliği ve Êzidîleri rencide eden açıklamalardan dolayı Erdoğan’ı Êzidî halkından özür dilemeye çağırdı.

Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Êzidîleri hedef göstermesini kınayan Êzidî Dernekleri Fedarasyonu Erdoğan’ı özür dilemeye, Türk devletini farklı inançlara saygılı olmaya davet etti.

Almanya Êzidî Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu, Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın Elazığ Havalimanı terminal binası açılışında yaptığı konuşmada Êzidîleri hedef göstermesine yazılı bir açıklama ile tepki gösterdi.

“Bu teröristlerin yeri belli, bunlar Zerdüşt. İşte şimdi kendileri açıklıyor, Yezidi`likten bahsediyorlar. Bak neler çıkıyor, neler“ şeklinde sözlerle Êzidileri rencide ettiğini belirten Federasyon “Sayın Başbakan’ın bu açıklaması, yıllardır sürdürülen Êzidîlik inancını inkar eden politikanın açık ve somut bir göstergesidir. Bize ve kutsal inancımız Êzidîliğe, kimden gelirse gelsin, Başbakan da olsa, kabul etmiyor, reddediyor ve kınıyoruz” dedi.

Federasyon Erdoğan’ın açıklamasını nasıl okuduklarını da başlıklar altında topladı:

“Sürdürülen anayasa değişikliği çalışmaları sonucundan, dini azınlıklarla ilgili demokratik bir gelişme çıkmayacak, eski inkarcı politika sürdürülecektir.

Êzidîlik ve Êzidîler üzerinde sürdürülen baskılar devam edecektir.

Ülkede kalan diğer Êzidîlerin de bu kutsal topraklardan koparılması için, bazı çıkar çevrelerinin de dahil edildiği, gizli-açık sürdürülen çabalar devam edecektir.

Müslüman olmayan dini azınlıklar üzerinde ‘tek din’ (Müslümanlık) farz kılınacaktır.”

Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın Demokratik Toplum Kongresi tarafından Diyarbakır’da düzenlenen Uluslar arası Êzidî Konferansı’nı da ‘ayin’ olarak lanse etmesine tepki gösteren Federasyon, konferansı selamladı. Açıklamada şunlar belirtildi:

“Biz Êzidîler için tarihi ve takdire şayan olan bu konferans, bir ayin değil, Êzidîlerin sorunlarını açık ve net bir şekilde dile getiren, tartışan ve çözüm için çaba sarfeden bir konferans olmuştur. Diyarbakır’da düzenlenen konferansla bir kez daha gösterilmiştir ki, Êzidîler sahipsiz değildir ve bugünkü örgütsel gücüyle, kendilerine ve kutsal inançları Êzidîliğe yöneltilecek her türlü yönelimi teşhir edebilecek güç, kabiliyet ve imkana sahiptir. Türkiye’de ilk kez Êzidîlerle ilgili böyle bir konferansın düzenlenmesi, tüm Êzidî kurumları ve Êzidîlik inancına bağlı insanları sevindirmiş, kendi topraklarına geri dönmek isteyen Êzidîlere de büyük güç vermiştir. Sayın Başbakanın açıklaması ise üzerimizde tam tersi bir etki yapmıştır.”

Federasyon, Êzidîliği ve Êzidîleri rencide eden açıklamalarda bulunan Türkiye Başbakanı Erdoğan’ı Êzidî halkından özür dilemeye, Türk devlet ve Hükümet yetkililerini farklı inançlara saygı göstermeye çağırdı. 

Diğer Haberler