Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Êzidi Konferansı Diyarbakır’da başladı

Êzidi Konferansı Diyarbakır'da başladı

17 Ekim 2012 Çarşamba 13:50
Demokratik Toplum Kongresi DTK İnanç ve Azınlıklar Komisyonu tarafından organize edilen Êzidi Konferansı Diyarbakır'da başladı.

Demokratik Toplum Kongresi'nin İnanç ve Azınlıklar Komisyonu tarafından düzenlenen Êzidi Konferansı Diyarbakır Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda birçok ülkeden gelen Êzidi din adamları ve kanaat önderlerinin katılımıyla başladı.

Demokratik Toplum Kongresi DTK İnanç ve Azınlıklar Komisyonu tarafından organize edilen Êzidi Konferansı Diyarbakır'da başladı.

Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda düzenlene konferansa, Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Mardin Milletvekili Erol Dora, Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, Van Milletvekili Özdal Üçer, Avrupa Parlamentosu eski Milletvekili Feleknaz Uca, PÇDK Genel Başkanı Diyar Xarip, PÇDK üyeleri Xelil Faraç, Azad Mahmut, Abdullah İsmail, Çinür Xerip, Welid Küsa, Êzidi lideri Mir Tahsin Seid, Mir Tahsin’in oğlu Hazım, Baba Şex, Bavê Cemil, Hoşeng Biroka, Êzidi Ruhani liderleri Heso Hurmi, Kerim Süleman, Celal Hesen ve Şamo Şaxo, Ermenistan Êzidi grubu temsilcisi Temur Hasanov, Rusya Êzidi Temsilcisi Refik, Siyasetçi Ali Atalan, Lokman Barış, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökhan, TZP-KURDİ, Barış Anneleri, Diay-Der, Mazlum-Der, Ermeni Kilisesi temsilcisi Abdulgafur Turkay, Meryem Ana Kilisesi Papazı Yusuf Akbulut, Halkların Demokratik Kongresi temsilcileri, Nûbihar Derneği Başkanı Rauf Çiçek ve çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

"Örgütlenerek özgürlüğe yürüyoruz" şiarıyla başlayan konferansa yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra yurtdışından gelen Êzidi halkının önde gelen isimleri tanıtıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan DTK Eş Genel Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Êzidi halkının tarih boyunca egemenler tarafından büyük baskılara ve katliamlara maruz kaldığını söyledi.

Êzidilerin geçmişte büyük acılar çektiğini ve bu halkın sadece dinlerinden dolayı değil kimliklerinden dolayı da katliamlara maruz kaldığını belirten Türk, "Bir insanın öldürülmesi, bir halkın katledilmesi Kur'an-ı Kerim'de yok. Kur'an da bunlar günah ve kabul edilemez. Abbasiler döneminde katliamlar yapıldı. Osmanlı Devleti zamanında Yavuz Sultan Selim döneminde soykırımlar yapıldı. Tarihte sürekli Êzidilere yönelik katliamlar yapıldı. Êzidilerin tarihi katliamlarla doludur. Büyük bir zulümden geçirildiler. Şengal'de talan edildiler, katledildiler. Buna rağmen Êzidiler Kürt halkının özgürlüğü için mücadelelerini sürdürdüler. Êzidiler şimdiye kadar 73 katliamdan geçirildi. Kürt halkı birlikteliği için birleşmeli, ortak amaç için hareket etmelidir" dedi.

Geçmişte yapılan yanlışları da görerek bunu halka göstererek yeniden bir süreç başlatmak istediklerini kaydeden Türk, "Bugün o dışlanma mantığını mahkum eden bir çalışmayı yapıyoruz. Bundan sonra daha ortak bir çalışmanın kapılarını açmak için ileri de ulusal Kürt konferansının alt yapısını hazırlamak için bu konferansı zorunlu gördük. Belki ilk kez Kürtlerle ilgili bir konferans yapılıyor. Sadece Türkiye'de değil, Dünyada ilk kez böyle bir konferans yapılıyor. Bu bir başlangıçtır. Bütün çabamız bütün Ortadoğu'nun değişim ve dönüşüm yaşadığı bir süreçte Kürtler de kimliğiyle, kültürüyle, siyasi statüsüyle bir yaşam kazansın. Eğer Kürtler bu konuda hazırlıklarını yapmazsa, gelecekleri üzerinde bugünde tartışmazsa, yarını da kaybedebilir" dedi.

Türk, Kürt halkının eliyle Êzidi Kürtlerinin katledilmesi için büyük oyunlar oynandığını, Botan'da Êzidiler üzerinde sürekli baskı ve katliamlar yapıldığını belirterek, Hamidiye Alayları'nın Şengal'e kadar Êzidileri talan ettiklerini kaydetti. Türk, Êzidilerin dinleri ve toplumları için sürekli mücadele içinde olduklarını aktararak, "Gerçekten de ben Êzidileri gördüğümde ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Biz çok üzgünüz. Atalarımızın eline Êzidilerin kanı bulaşmış. Atalarımızın alnında kara bir leke var. Sizin bizi affetmenizi istiyoruz. Düşmanlar Kürt halkını Kürtlere öldürtmüştür. Kürt tarihinde bu unutulmamalıdır. Fars, Türk ve Araplar, Kürtleri kimliksiz ve köle olarak bırakmak istiyoruz. Bu konferans Kürt halkının birlikteliği için bir adım olmalıdır" dedi.

Toplantıda konuşan ve Güney Kürdistan Bölgesi'nin ileri gelen Êzidi temsilcilerinden Mir Tahsin Seid de her şeyden önce birlik zamanının geldiğini söyledi. Êzidilerin tarih boyunca yaşadıkları soykırım ve katliam nedeniyle birçok ülkeye dağıldığını belirten Seid, Kürtlerin ana dillerini unutmaması gerektiğini söyeldi. "Yüz dil öğrenseniz de anadiliniz gibi olmaz" diyen Mir Tahsin Seid'e konuşması sonrasında Ahmet Türk elini öperek Êzidi'lerin kutsal mekanı Laleş Tapınağı'nın bir fotoğrafını hediye etti.

Yapılan ilk konuşmaların ardından, toplantı basın mensuplarına kapalı olarak devam ederken, Êzidilerin yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri tartışılacak. ANF

Diğer Haberler