Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
F. Kürdistan Başkanı Mesud Barzani: ’Türk Devleti artık adım atmalı’

F. Kürdistan Başkanı Mesud Barzani: 'Türk Devleti artık adım atmalı'

15 Kasım 2012 Perşembe 00:33
Federal Kürdistan Başkanı Mesud Barzani: "Mesajlar verildi, alındı bence... Açlık grevleri sona ersin. Buna karşılık devlet de olumlu bir cevap versin.”

Federal Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, Türk gazetesi Milliyet’ten Hasan Cemal’e verdiği mülakatta, Türkiye cezaevlerinde 12 Eylül’den bu yana süren açlık grevlerinde verilen mesajların “alındığını” savunarak, “Artık devletin de adım atması gerekir” dedi.

Barzani, Hasan Cemal’in açlık grevlerine ilişkin bir sorusunu şöyle yanıtladı: “Aslında açlık grevleriyle mesajlarını vermişlerdir. Artık devletin de adım atması gerekir diye düşünüyorum. Kısacası mesajlar verildi, alındı bence... Açlık grevleri sona ersin. Buna karşılık devlet de olumlu bir cevap versin.”

Milliyet gazetesinde yayınlanan mülakatta, Ortadoğu’daki gelişmeler, PKK ve Öcalan’a ilişkin de değerlendirmeler yer aldı.

Ortadoğu’daki durumu “Bölge yanmakta!” diyerek ifade eden Barzani, “Ama bu hengameden, bu mutfaktan nasıl bir yemek çıkar bilemem” diye ekledi.

Barzani, “Hani derler ya, kimin eli kimin cebinde belli değil. Yer yuvarlağının bu bölgesinde, kimin ayağı kimin cebinde hiç belli değil” ifadelerini kullandı. 

Türkiye ile Kürdistan arasındaki ilişkilerde “PKK bozucu bir unsur mu?” yönündeki bir soruya Barzani, şu yanıtı verdi: “PKK sorunun bir tarafı... Burada bir irade lazım, siyasi bir irade... Silaha başvurmadan, barışçıl yollardan sorunu çözmeye yönelik bir irade... Kürt sorununun çözümüne yönelik bu irade hâlâ çıkmış değil. Ama biz sorunun barışçıl yollardan çözüleceğine inanıyoruz.”

Silahla bir yere varılamayacağını ve “silahlı mücadelenin zamanının dolduğunu” savunan Barzani, “PKK’nın silahtan vazgeçmesi gerekir” diye belirtti.

Hasan Cemal’in “Bir yol haritası var mı? Ne yapmak lazım yeni bir süreç için?” sorusuna ise Barzani, “Sorun derin, derine gidiyor. Başbakan Erdoğan’ın 2005’teki Diyarbakır konuşmasını anımsıyorum, ‘Kürt sorunu bizim de sorunumuzdur’ diyen o konuşmasını... Sonra Erbil’e geldiğinde söyledikleri... Türkiye bir devlettir. Kendi vatandaşlarına karşı sorumlulukları vardır” dedi.

“Nasıl bir yol haritası olabilir?” sorusuna da Barzani’nin yanıtı şöyle: “Önce bir ateşkes olması lazım, önce silahlar susmalı, (silahların tümden bırakılması, toprağa gömülmesi anlamında söylemiyor; bunun daha sonraki adım olduğunu belli ediyor, HC) Sonra küçük küçük adımlar atılmalı, kolayından başlayarak...”

Barzani, “Anadilde eğitim, Kürt dilinde eğitim artık en temel, en basit haklardan birisi... Türkiye’nin bundan kaçınmaması lazım” diye eklerken, şöyle devam etti: “Bir ateşkesle birlikte, en kolayından küçük adımlarla başlayacak bir yol haritası, bir süreç... Kolayından zoruna doğru zaman alacak bir süreç...”

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın rolüne ilişkin ise Barzani şunları söyledi: “Özellikle Türkiye’de yazılanlara, yine kamuoyundaki havaya, Kürtlere bakınca... Böyle bir barış sürecinde Öcalan’ın rol alabileceğini görmekteyiz. Kanaatimce PKK hâlâ Öcalan’a bağlı... Hava öyle ki, Öcalan’ın hâlâ etkisi var örgüt üzerinde... Ama iş pratiğe dökülünce, uygulamaya gelince ne olabilir, bilemiyorum tabii...”

Barzani, “Oslo benzeri bir sürecin yeniden başlatılması konusunda arabuluculuk yapar mısınız?” şeklindeki bir soruya “Sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesi için ben her zaman hazırım. Her iki taraftan en küçük bir barışçıl adım atılsın, ben üzerime düşeni yapmaya hazırım.” diyerek yanıt verdi.

“Böyle bir süreç var mı?” diye sorulduğunda ise “Henüz böyle bir şey yok. Ben böyle bir şey görürsem, bana da gerek duyulursa, ben hazırım” ifadelerini kullanıyor. 

Hasan Cemal de bunun üzerine “Mesut Barzani’nin, ‘Henüz böyle bir şey yok!’ sözü gerçeği yansıtıyor” diye ekliyor.

Diğer Haberler