Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Federal Kürdistan Anayasası yeniden düzenlenecek

Federal Kürdistan Anayasası yeniden düzenlenecek

09 Ağustos 2012 Perşembe 07:39
Federal Kürdistan Hükümeti Başbakanı Nêçîrvan Barzanî, Kürdistan Bölge Parlamentosunda düzenlenen siyasi partiler toplantısında Kürdistan Bölgesi Anayasasının yeniden düzenleneceğini dile getirdi.

Kürdistan Bölge Parlamentosunda siyasi partiler toplantısı düzenlendi. Toplantıda Kürdistan Bölgesi ve Irak Hükümeti arasındaki sorunların çözümü için Bağdat’la İlişkiler Yüksek Kurulu kurulması kararlaştırıldı.

Toplantıda Kürdistan Bölge Parlamentosu Başkanı Erselan Bayîz, ulusal sorunlarla ilişkili bazı yasa tasarılarında ortak çözüm yolunun bulunması için siyasi parti temsilcilerinden Kürdistan Bölge Parlamentosu Başkanlığı ve parlamentodaki gruplara yardımcı olmaları talebinde bulundu.

Bayîz ayrıca konu ile ilgili olarak birkaç yıl önce parlamento tarafından kabul edilen Kürdistan Bölge Anayasasını örnek olarak gösterdi. Toplantıda bazı siyasi kesimler Ortadoğu, Irak ve Kürdistan’daki siyasi gelişmeler nedeniyle Kürdistan Bölge Anayasasındaki bazı madde ve bendlerin yeniden düzenlenmesini talep ettiler.

Kürdistan Bölge Hükümeti Başbakanı Nêçîrvan Barzanî de toplantıda, parlamento başkanının talebini desteklediğini dile getirerek, değişiklik yapılması istenen Kürdistan Bölge Anayasasındaki madde ve bendlerin yeniden gözden geçirileceğini ve tüm tarafların birlikte hareket etmesi halinde anayasanın daha hızlı bir şekilde yeniden düzenleneceğini söyledi.(Dengê Azad)

Diğer Haberler