Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Federe Kürdistan’da ”ölüm oruçlarına” ilişkin toplantı

Federe Kürdistan'da "ölüm oruçlarına" ilişkin toplantı

04 Kasım 2012 Pazar 07:48
Federal Kürdistan Bölgesi'nde bulunan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi "ölüm oruçlarına" ilişkin toplantı gerçekleştirdi.

Türkiye cezaevlerinde 53 günü bulan açlık grevine destek vermek amacıyla Federal Kürdistan Bölgesi'nde bulunan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi toplantı gerçekleştirdi.

Türkiye cezaevlerinde 53'üncü gününü tamamlayan açlık grevlerine dikkat çekmek ve Federal Kürdistan Bölgesi'nden açlık grevi eylemcilerine destek olmak amacıyla Hewler'de Hızbi Zahmetkeşan'ın organize ettiği toplantı gerçekleştirildi. Hızbi Zahmetkeşan merkezinde yapılan toplantıya KDP, YNK, Goran, Yekgurti, Komale İslami, PÇDK, YNDK gibi bölgedeki tüm partilere ait temsilciler katıldı. Yaklaşık bir saat süren toplantıda tüm partiler açlık grevlerinin desteklenmesi noktasında hem fikir olduğunu dile getiren Hızbi Zahmetkeşan Politbüro Üyesi Hiva Seyid Selim, yapılacak eylem biçimine ilişkin tam bir netleşmenin sağlanamadığı belirtti. Parti olarak tüm siyasi çevrelerin katılacağı bir yürüyüş yapma eğiliminde olduklarını belirten Selim, "Siyasi partilerle yarın yeniden toplanacağız. Yürüyüşümüzü resmi yapmak için de hükümete başvuruda bulunacağız. Yarınki toplantıda siyasi partilerin hepsinin yürüyüşe destek vermesi için çabalayacağız" dedi.

Açlık grevi eylemcilerinin desteklenmesi konusunda hareket olarak net bir tutum içinde olduklarını söyleyen Goran Hareketi temsilcisi, haraket olarak yürüyüş, miting gibi her türlü eylem biçimine açık olduklarına dikkat çekti. Eylem şekli olarak Goran hareketi gibi her türlü eylem biçimine açık olduklarını kaydeden PÇDK Koordinasyonu Üyesi Şakir Mustafa ise, eylemlerinin temel amacının Türkiye'de süren açlık grevlerine ilişkin olarak Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı ve hükümetinin günlerdir süren sessizliğini kırmak olduğunun altını çizdi.  (ANF)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları