Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Ferzende Lale: Ceza Bütün Müslümanlara Verilmiştir

Ferzende Lale: Ceza Bütün Müslümanlara Verilmiştir

19 Mayıs 2012 Cumartesi 10:36
Diyarbakır'da İslami hizmetlerde bulunan Ay Der'in başkanı Ferzende Lale, Gaziantep'te başörtülü olarak okumak isteyen, kızının hakkını savunan anne Güllü Çevik'e verilen hapis cezasını doğru bulmadıklarını söyledi.

Gaziantep'te başörtülü olarak okumak isteyen, kızının hakkını savunan anne Güllü Çevik'e verilen 2 yıl 10 ay hapis cezasına tepkiler artarak devam ediyor. Güllü Çevik'e verilen cezayı İlke Haber Ajansı'na değerlendiren, Aydınlık Yarınlar İçin Hak ve Özgürlükler, Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği (Ay Der), başkanı Ferzende Lale, yaptığı açıklamada verilen kararı doğru bulmadıklarını belirtti.

Güllü Çevik'e verilen hakuksuz cezayı değerlendiren Lale, başörtüsü sorununun Türkiye'nin en köklü ve en temel sorunların başında geldiğinin altını çizdi.

Türkiye'deki Müslümanlar ve Ay- Der Camiası olarak başörtüsü sorununu önemsediklerini belirten Ay Der Başkanı Lale, başörtüsünün Allah'ın bir emri olduğunu ve Allah'ın bu emrine riayet etmek gerektiğine inandıklarını vurguladı.

Türkiye'nin demokratik açılım sürecinde kendilerinin STK olarak ümitli olduğunu söyleyen Lale, başörtü sorunun sadece üniversitede değil, sorunun temelden ve kökten çözülmesini veya herhangi bir kamu alanında değil, bütün alanlarda başörtüsünün serbest olması için gerek hükümet nezdinde ve gerekse diğer siyasi partiler nezdinde çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Lale, Gaziantep'te başörtülü olarak okumak isteyen, kızının hakkını savunan anne Güllü Çevik'e verilen 2 yıl 10 ay hapis cezası ile ilgili, İslami STK olarak bunu hiçbir şekilde doğru olarak görmediğini açıkladı.

Şuheda Çevik'in masumane bir şekilde başörtüsünü tercih etmesinin onun en doğal hakkı olduğunu söyleyen Lale, Güllü Çevik'e verilen cezayı bütün Müslümanlara verilmiş bir ceza olarak telakki ettiklerinin altını çizdi. Lale, yeni anayasanın başörtüsü sorunu çözmesi gerekirken bu aşamada böyle bir cezanın verilmesini doğru görmediklerini tekrar etti.

Lale, son olarak, Güllü Çevik'in başörtüsü savuncusu olarak kızının takibatını yürütmüş olduğunu ifade ederek yetkililerin biran önce bu hatalarından vaz geçmeleri temennisinde bulundu.

İLKHA

Diğer Haberler