Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
‘Fethullah Gülen Darbelere Karşıdır’

‘Fethullah Gülen Darbelere Karşıdır’

25 Nisan 2012 Çarşamba 09:49
Onursal Başkanlığını Fethullah Gülen’in yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’ndan (GYV) yapılan açıklamada, Gülen’i darbelere destek vermiş gibi gösteren iddiaların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

GAZETECİLER VE YAZARLAR VAKFI’NDAN AÇIKLAMA

ONURSAL Başkanlığını Fethullah Gülen’in yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’ndan (GYV) yapılan açıklamada, Gülen’i darbelere destek vermiş gibi gösteren iddiaların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Sözlerinden bir kaçının seçmece usullerle alınıp, resmin tamamı verilmeden, Gülen’in darbelere destek vermiş gibi gösterilmeye çalışıldığı belirtilen açıklamadan satır başları şöyle::

1971 darbesinde haksız yere tutuklanan, 1980 darbesinde 6 yıl bir suçlu gibi kovalanan, 28 Şubat post modern darbesinin ardından da 13 yıldır memleketinden uzak yaşamaya mecbur bırakılan Sayın Gülen’in darbelere sıcak baktığı hatta desteklediği iddiası çok açık bir çarpıtmadır.

28 Şubat’ın gerçek mağduriyetinin siyasal değil toplumsal alanda yaşandığı açıktır. Toplumun pek çok kesimi ile birlikte toplumsal alanın önemli bir yerini tutan Hizmet’in de bu mağduriyetten payını aldığı bilinmektedir. Tüm bunlara rağmen Hizmet, mağduriyet söylemini tercih etmedi.

Aralarında olan vicdanlı ve demokrat kişiler hatırına darbe dönemlerinde bile hiçbir kuruma düşmanca yaklaşmamış ve toptancı şekilde yıkıcı eleştirilerde bulunmamıştır. Bu darbeleri desteklediği anlamına gelmez.

Ergenekon davalarının da demokrasi yanlısı subay çoğunluğu olmasa açılamayacağı ve devam edemeyeceği barizdir.

28 Şubat’a yaklaşılırken, Sayın Gülen’in “Gölcük’te hareketlenmeler var” duyumunu ilettiği devletin zirvesindekiler kendisine “varsa elinizde bunun belgesini verin” demişler, meşhur Samet Kuşçu olayını hatırlatırcasına olayı ifşa edenleri risk altına atmayı tercih eder görünmüşlerdir.

Gülen, çokça eleştirilen Refah-yol hükümetini çekilmeye davet ettiği 16 Nisan 1997’deki Kanal D’deki röportajında bile o zor zamanlarda söylenebileceği kadarı ile darbelerin ülkeye zarar verdiğini anlatmaya çalışmıştır. Üstelik bu, siyaset kurumunun dik duramayıp, Hizmet’in ve diğer dini hareketlerin eğitim kurumlarının kapatılmasını ya da devletleştirilmesini öngören 28 Şubat kararlarının imzalamasından 1.5 ay sonradır. Daha öncesinde de çok sayıda subay/astsubay YAŞ kararları ile ordudan atılmış ve Yeni Şafak “Bu imzayı atmayacaktın, Hocam!” manşeti ile çıkmıştır.

Gülen’in 28 Şubat kararlarının imzalanmasından bir buçuk ay sonra hükümete ‘çekilin’ çağrısı yapmasının değeri ancak AK Parti’nin 27 Nisan muhtırasına meydan okuyup erken seçim kararı alması ve sonrasındaki gelişmelerle ancak anlaşılabilir.

STAR

 

Diğer Haberler