Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Filistin’de Açlık Grevi Anlaşmayla Sona Erdi

Filistin’de Açlık Grevi Anlaşmayla Sona Erdi

15 Mayıs 2012 Salı 09:24
Filistinli tutukluların 80. gününe yaklaşan açlık grevi eylemi İsrail hükümetinin cezaevlerindeki koşulların iyileşmesini taahüt ettiği anlaşmaya imza koymasıyla sona erdi.

Yaklaşık 2 bin Filistinli tutsağın 30 gündür, sekiz tutsağın da 80 güne yakın bir süreden beri devam ettirdiği açlık grevi eyleminde mutlu sona ulaşıldı. 34 yaşındaki Kadir Adnan’ın bu yılın başında başlattığı ve başarıya ulaşan açlık grevi eylemi Mart ayında genelleşmiş ve Filistinli tutsaklar Nisan ayında ise topluca açlık grevine başlamıştı.

İsrail Cezaevleri Hizmet Kurumu ve İsrail hükümeti, güvenlik servisi Shin Beth ile Filistinli tutsaklar arasında anlaşmanın imzaladığını doğruladı.

Filistinli Mahkumlar Örgütü başkanı Qadura Fares yaptığı açıklamada görüşmelerin Aşkelon Cezaevindeki Filistinli tutsaklar ile Shin Beth yetkilileri arasında dün akşam saatlerinde anlaşma imzalandığını söyledi. Anlaşmaya göre İsrail bundan sonra Filistinli tutsakların ailelerinin ziyaretine izin verecek ve serbest bırakılanlar sürgün edilmeyecek.

Ayrıca „idari tutuklu“ olan Filistinliler haklarında yeni bir delil ortaya konmaması durumunda serbest bırakılacak.

İsrail Başbakanlık sözcüsü Mark Yegev yaptığı açıklamada Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın isteği üzerine görüşmelein gerçekleştiğini ve bu adımların taraflar arasında güveni arttırmasını umduklarını söyledi.

Anlaşmanın imzalanmasının ardından bir açıklama yapan Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Haniye, tutukluları eylemlerinin başarıya ulaşmasından dolayı kutladı. Haniye ayrıca Mısırlı yetkililere de

Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Haniye, başarıyla sonuçlanan açlık grevinden dolayı tutukluları tebrik ederek, bu sürece katkı sağlayan Mısırlı yetkililere de teşekkür ettiği bildirildi.

Filistinliler anlaşma haberlerinin yayılmasıyla Gazze sokaklarında sevinç gösterileri düzenledi. Gazze şehrindeki Cündiyyu'l- Mechul Meydanı'ndaki ''Direniş ve Dayanışma'' çadırına akın eden Filistinliler tatlı dağıttı.

ANF

Diğer Haberler