Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Fransa: Sarkozy’nin partisi karıştı

Fransa: Sarkozy’nin partisi karıştı

22 Kasım 2012 Perşembe 11:06
Fransa’da anamuhalefet Halk Hareketi Birliği (UMP)’nin kongre sonuçları etrafındaki tartışmalar bitmek bilmiyor.

Fransa’da anamuhalefet Halk Hareketi Birliği (UMP)’nin kongre sonuçları etrafındaki tartışmalar bitmek bilmiyor. Adaylardan eski başbakan François Fillon, 3 departmanın (il) sandık sonuçlarının sayılmadığını iddia ederek, partiye geçici olarak üçüncü bir kişinin getirilmesini istedi.

Pazar günü yapılan seçimlerin Salı gecesi açıklanan sonuçlarına göre, UMP’nin mevcut genel başkanı Jean-François Copé’nin 87 bin 388, eski başbakan Fillon’un ise 87 bin 290 oy aldığı duyurulmuştu. Fillon cephesi her ne kadar seçimlerde hile yapıldığını iddia etse de yenilgiyi kabul etmişti. Fillon dün yaptığı açıklamada ise, denizaşırı sömürgelerden üçünde kullanılan oyların sayıma dahil edilmediğini iddia etmişti. Bu oyların dahil edilmesi durumunda ise Fillon’un 26 oy farkıyla kazanması gerekiyor.

Eski başbakan, kazanmak iddiasında olmadığını ancak seçimlere hile karıştırılarak, partinin itibarının zedelendiğini ve bu nedenle eski Dışişleri Bakanı Alain Juppé’nin geçici başkan olmasını önerdi. Fillon, önerisinin reddedilmesi halinde, seçim sonuçlarını yargıya götürme tehdidinde bulundu. Juppé’nin her iki tarafın da onaylaması durumunda teklifi kabul ettiği, ancak Jean-François Copé’nin henüz olumlu bir yanıt vermediği de gelen bilgiler arasında.

‘SARKOZY, KRİZDEN MEDET UMUP TEKRAR SAHNEYE ÇIKACAK’

UMP içinde bu gelişmeler olurken, eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin parti içindeki seçimleri yakından takip ettiği biliniyor. Mayıs ayında François Hollande karşısında yenilen Sarkozy’nin, şimdilik parti içindeki tartışmaların giderek daha da yoğunlaşmasını beklediği ve daha sonra ‘kurtarıcı’ olarak tekrar sahneye inmeyi planladığı iddia ediliyor.

Siyasetteki dedikoduları ve gizli ilişkileri ortaya çıkarmasıyla ünlü Canard Enchainé gazetesi, Sarkozy’nin parti içindeki başkanlık seçimi sonuçlarından memnun olduğunu iddiasını ortaya atmıştı. Gazeteye göre, Sarkozy özellikle her iki adayın birbirine yakın oy alarak, parti içinde ciddi bir heyecan uyandıramayaklarını ve er geç partiyi kendisine muhtaç edeceklerini düşünüyor.

Öte yandan, Sarkozy döneminin bakanlarından Jean-Louis Borloo tarafından kurulan Demokratlar ve Bağımsızlar Birliği (UDI) adlı partinin şimdiden UMP’deki iç çekişmelerin meyvesini aldığı bilgileri geliyor. İrili ufaklı birçok liberal ve merkez partisinin bir araya gelmesiyle kurulan UDI’nin son 3 günde 3 bin üye kaydettiği iddia edildi. UDI Genel Başkan Yardımcısı Yves Jego, UMP içindeki ‘amatörce’ tartışmalardan dolayı hayal kırıklığına uğrayan kesimlerin UDI’ye kayıt yapmaya başladıklarını iddia etti. (anf)

Diğer Haberler