Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Fransa’da Gıda Devleri Helal Satışa Başladı

Fransa'da Gıda Devleri Helal Satışa Başladı

10 Ağustos 2010 Salı 04:09
Helal ürünler büyük alış veriş merkezlerinde, yalnızca helal ürünlerin satıldığı özel reyonlarda alıcıların beğenisine sunuluyor.
Helal ürünler büyük alış veriş merkezlerinde, yalnızca helal ürünlerin satıldığı özel reyonlarda alıcıların beğenisine sunuluyor. Bir yıl öncesine kadar helal ürünler sadece Müslüman market ve kasaplarda satılırken, bu markaların helal satışa yönelmeleri Müslümanlara hizmetten çok, bu satışlardan elde edilecek yıllık 4 milyar avroluk kârın paylaşılması olarak yorumlandı.

Daha 2009'da iflasın eşiğine gelen fast-food restaurantlarından Quik, bayilerinden birini pilot bölge olarak bir aylığına helal satışlara çevirmiş, satışlardan memnun olan yöneticiler de sekiz ayrı bayisinde de helal ürünler satmaya başlamıştı. Bugün ise Chelles, Sevran, La courneuve, Rosny, Creteil, Strasbourg bölgelerindeki 6 bayiinde eylülün birinden itibaren helal satışa geçmek için son düzenlemeleri yapıyor.

Helal satışlara başlanmasıyla hott-dog gibi domuz etinden yapılan ürünlerin satışlarını da kaldırmasından dolayı bazı kesimlerden tepki almalarına rağmen Quik yönetimi helal satışta kararlı davranıyor.

İLKHA

Diğer Haberler