Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Fransa’da Gıda Devleri Helal Satışa Başladı

Fransa'da Gıda Devleri Helal Satışa Başladı

10 Ağustos 2010 Salı 04:09
Helal ürünler büyük alış veriş merkezlerinde, yalnızca helal ürünlerin satıldığı özel reyonlarda alıcıların beğenisine sunuluyor.
Helal ürünler büyük alış veriş merkezlerinde, yalnızca helal ürünlerin satıldığı özel reyonlarda alıcıların beğenisine sunuluyor. Bir yıl öncesine kadar helal ürünler sadece Müslüman market ve kasaplarda satılırken, bu markaların helal satışa yönelmeleri Müslümanlara hizmetten çok, bu satışlardan elde edilecek yıllık 4 milyar avroluk kârın paylaşılması olarak yorumlandı.

Daha 2009'da iflasın eşiğine gelen fast-food restaurantlarından Quik, bayilerinden birini pilot bölge olarak bir aylığına helal satışlara çevirmiş, satışlardan memnun olan yöneticiler de sekiz ayrı bayisinde de helal ürünler satmaya başlamıştı. Bugün ise Chelles, Sevran, La courneuve, Rosny, Creteil, Strasbourg bölgelerindeki 6 bayiinde eylülün birinden itibaren helal satışa geçmek için son düzenlemeleri yapıyor.

Helal satışlara başlanmasıyla hott-dog gibi domuz etinden yapılan ürünlerin satışlarını da kaldırmasından dolayı bazı kesimlerden tepki almalarına rağmen Quik yönetimi helal satışta kararlı davranıyor.

İLKHA

Diğer Haberler