Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Fransa’da iki kişi bugün mahkemeye çıkıyor

Fransa’da iki kişi bugün mahkemeye çıkıyor

21 Ocak 2013 Pazartesi 08:19
Fransa’da üç Kürt kadın siyasetçinin öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma çerçevesinde gözaltına alınan iki kişi, 96 saatlik sürenin dolmasının ardından bugün mahkeme karşısına çıkacak.

Gözler şimdi Fransız polisinin soruşturmayla ilgili olarak sunacağı delillere çevrildi.

9 Ocak günü katledilen Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katil ya da katilleriyle ilgili olarak Fransız makamları tarafından yürütülen soruşturmada bugün kritik bir gün. Geçtiğimiz Perşembe günü olayla ilgili olarak gözaltına alınan iki kişinin 96 saatlik gözaltı süreleri bugün doluyor. Her iki kişi de bugün hakim karşısına çıkacak.

Soruşturmayla ilgili olarak henüz ne Fransız polisi ne de savcılıktan herhangi bir açıklama yapılırken Fransız medyasında ise konuyla ilgili olarak haberler yer alıyor.

Gözaltında olan kişilerin kimlikleri konusunda da henüz bri açıklama yapılmış değil.

Fransız polisinin soruşturma çerçevesinde elde ettikleri önemli delillerin gözaltındaki kişilerden birinin parkasındaki barut izi, diğerinin ise kurşun kovanlarının birinde bulunan DNA örneği olduğu iddia edildi. Haberlerde DNA örneğinin tam olmadığı ancak ipucu sağlayabilecek bir delil olduğu ifade ediliyor.

Soruşturmayla ilgili olarak bugün Fransız polisinin bilgi vermesi beklenirken gözaltındaki kişilerin hakim karşısına erken saatlerde çıkarılacağı bildiriliyor.

Fransa Kürt Dernekleri Federasyonu (FEYKA) dün yayınladığı bir açıklamayla soruşturma konusunda Fransız makamlarına sert çıkmış ve Fransız polisini soruşturmayı Ankara ile işbirliği içerisinde yürütmekle eleştirmişti.

FEYKA yetkilileri ve Kürt temsilcilerin de bugünkü mahkemeyi yakın bir şekilde izlemesi bekleniyor.  (ANF)

Diğer Haberler