Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Fransa’da İslam’ı seçenler artıyor

Fransa'da İslam'ı seçenler artıyor

18 Ekim 2012 Perşembe 21:07
Fransa'da din değiştirerek İslam'ı seçenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında topraklarında en fazla Müslüman yaşayan ülke unvanına sahip Fransa'da din değiştirerek İslam'ı seçenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Fransız İçişleri Bakanlığı verilerine göre ülkede her yıl yaklaşık 4 bin kişi din değiştirerek İslam'ı seçiyor. Bu rakam İslam dinini Fransa'da “en çok seçilen din” yapıyor. Araştırmalar, Fransa'da her yıl din değiştirerek Katolikliği seçenlerin ortalama sayısının 2 bin 900, Museviliği seçenlerinkinin ise sadece 300 olduğunu gösteriyor. İçişleri Bakanlığı uzmanları Fransa'da bugüne kadar din değiştirerek Müslüman olmuşların sayısının da geniş bir tahminle 70 bin olduğunu belirtiyor.

İslam dinini seçim nedenleri de geçmişe oranla değişmekte. Uzmanlar, bundan 15-20 yıl önce “ruhani arayış” içinde olanların çoğunlukta olduğunu, bugün ise Müslümanların çoğunluk olarak yaşadığı büyük kent banliyölerindeki Hıristiyan gençlerin İslam`ı seçtiğine işaret ediyor. Fransız iç istihbarat birimleri tarafından Müslüman olmuş bin 610 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, din değiştirenlerin başlıca motivasyonunun “sosyal çevre” olduğunu gösteriyor.
 

Diğer Haberler