Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
G8’ler, Fakir Ülkeleri Açlığa Mahkum Etti

G8'ler, Fakir Ülkeleri Açlığa Mahkum Etti

19 Mayıs 2012 Cumartesi 12:09
Dünyanın önde gelen yardım kuruluşları yayınladıkları açıklamalarda G8 ülkelerininin, zirvelerde verdikleri sözleri tutmayarak fakir ülkeleri açlığa mahkum ettiğini duyurdu.

G8 ülkeleri 2009 yılında İtalya’da düzenlenen zirvede küresel gıda güvenliğinin sağlanması için 2012 yılının sonuna kadar 22 milyar dolar yardımda bulunmayı taahüt etmişti. Ancak şu ana kadar bu 22 milyar doların sadece 6,5 milyar doları açlık tehlikesiyle karşı karşıya olan ülkelere yardım için yatırılmış durumda. Geri kalan 15,5 milyar doların bu sene sonuna kadar tamamlanması oldukça zor gözüküyor.

G8 ülkelerinin tutulmamış sözlerinden en çok etkilenen ülkelerin başında Nijer geliyor. İngiliz yardım kuruluşu Save the Children-Çocukları Koruyun yaptığı açıklamada ülkede 6 milyon çocuğun açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu duyurdu. Kuruluş ayrıca G8 ülkelerine aylar boyunca yaptıkları çağrılara herhangi bir cevap alamadıklarını da bildirdi.

Nijer’de bu sene ekili alanların yüzde 80’inden ürün elde edilemedi. Ülkede gıda fiyatları üç katına çıkarken yardım kuruluşları insanların ağaç yapraklarını dahi yediklerini duyurdu.

ABD Başkanı Barack Obama’nın açıkladığı fakir ülkelere tarım yatırım planını da gerçekçi bulmayan kuruluşlar acil harekete geçilmemesi durumunda Etiyopya, Gana, Burkina Faso, Mozambik, Fildişi Sahilleri ve Tanzanya’da da açlık sorununun kriz boyutuna varabileceğini ifade ediyor.

Yardım kuruluşları G8 ülkelerinin açlık çeken ülkelere gönderilen gıdanın sadece miktarıyla ilgilendiğini, gıda kalitesiyle ilgilenmdiğini de ifade ederek, milyonlarca çocuğun bu nedenle gelişme çağlarında yeterli beslenemediğini ifade ediyor.

Save the Children ve ONE kuruluşlarının açıklamaları Pazar günü NATO ülkeleri liderlerinin ABD’nin Chicago şehrinde yapacağı toplantının ertesine gelmesi dikkat çekti. Kuruluşlar NATO zirvesinde Batı ve Güney Afrika’daki açlık sorununun da ele alınmasını istiyor.

Açlık sorunu sadece Afrika’nın sorunu değil. BM’nin verilerine göre Hindistan’da da milyonlarca çocuk yetersiz beslenme nedeniyle kronik hastalıklara yakalanıyor. Fakirlik ve gıda fiyatlarındaki artış bu sorunu daha da büyütüyor.

ANF

Diğer Haberler