Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Gaspedilen isimler iade ediliyor!

Gaspedilen isimler iade ediliyor!

28 Eylül 2012 Cuma 12:00
Adları değiştirilen şehirlere eski isimlerinin iade edilmesi için yapılan başvuruları gündemine alan Meclis İçişleri Komisyonu, teklifleri Başbakan'a sundu.

Erdoğan, "Hazırlığı yapın, hepsini birlikte değiştireceğiz" dedi.

Öneriler yasalaşırsa Tunceli Dersim, Güroymak Norşin, Aydınlar Tillo olacak.

Tillo'nun, Bitlis'in Norşin olmayı bekleyen Güroymak ilçesi ile Dersim olmayı bekleyen Tunceli'yle birlikte yasalaşacağı öğrenildi

Yenişafak gazetesinden Recep Yeter'in haberine göre TBMM İçişleri Komisyonu, 1 Ekim'de başlayacak yeni yasama döneminde Türkiye'yi büyük bir ayıbından daha kurtarmaya hazırlanıyor. Komisyonun yeni dönemde öncelikli gündemi Türkiye'nin 1930'lu yıllardan itibaren bu yana büyük ayıp olarak sırtında taşıdığı çeşitli il ve ilçelerin zorlama isimlerinin değiştirilmesi olacak.

Yeni Şafak'ın Tillo'nun isminin iade edilmesine yönelik girişimleri duyurmasının ardından Tillo'nun yanı sıra halen komisyonda yasalaşmayı bekleyen Tunceli'nin Dersim, Bitlis'in Güroymak ilçesinin Norşin olarak değiştirilmesinin de yeni dönemde gündeme alınacağı öğrenildi. Yeni Şafak'a bilgi veren bölge milletvekilleri, "Başbakan, isimlerin topluca değiştirileceğini ifade etti" diye konuştu.

Diğer Haberler