Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Gazetecilik ve dindarlıkta ‘milat’ vakti...

Gazetecilik ve dindarlıkta ‘milat’ vakti...

31 Ağustos 2012 Cuma 11:21
Ben bugün, Yeni Akit, Habervaktim’in rezaletine ve Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Milat gazetesindeki köşe yazarlığı işinden bu nedenle çıkarılmasına değinmek istiyorum.

Doğrusu hangi konuyu yazayım pek bilemedim. Şemdinli’de çok ciddi şeyler oluyor. Hükümet yalpalayan bisiklette ne yaptığını bilmez bir görüntü sergiliyor. Selahattin Demirtaş’ın “Şemdinli-Çukurca arasında 400 kilometrekarelik alan PKK’nın kontrolünde” açıklaması nasıl değerlendirilmeli? Devlet bölgeyi PKK’ya mı terk etti? Yoksa PKK’nın tuzağına düşmemek için, daha fazla PKK’lı ve asker ölmesin diye mi itidalli davranıyor? Çukurca saldırısı sonrası Kazan’ı altüst eden, örgüte ağır kayıp verdiren TSK’nın, bu hattı PKK’ya cebren terk ettiği savı ne kadar doğru? Demirtaş’ın yaptığı açıklama, evet “orada neler oluyor”u hükümetten öğrenemediğimiz için değerli, ama AK Parti’yi köşeye sıkıştırıp, bölgedeki PKK’nın zaten gözden çıkarttığı yüzlerce PKK’lıyı imha ettirme amacına hizmet etmiyor mu? PKK’nın artık Suriye Kürdistanı’na oynadığını, Şemdinli’nin bir Suriye savaşı olduğunu benim mi söylemem gerekiyordu? Sayın Davutoğlu’nun, bu yeni ve keskin durum için bir stratejisi var mı? Yoksa gece ışık görmüş kedi gibi “Highway barbecue” olma yolunda mı Türkiye hızla?

Evet bunlar çok önemli konular ama, ben bugün, Yeni AkitHabervaktim’in rezaletine ve Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Milat gazetesindeki köşe yazarlığı işinden bu nedenle çıkarılmasına değinmek istiyorum.

Kıymetli aydın ve sivil toplum aktivisti Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ortaya çıkarttığı son imza skandalı mesela. Yeni Akit ve Habervaktim internet sitesinin Hasan CemalCengiz ÇandarAli BayramoğluHilâl KaplanMithat Sancar ve bir kısım daha aydın ve yazarlarımız hakkında bir merkezden yürütülen linç kampanyasına yönelik www.sessizkalmamakgerek.com imza kampanyasına iki PKK’lının ve bir Kaos GL üyesinin imzalarını bizzat habervaktim genel yayın yönetmeninin bilgisayarından atıldığı ortaya çıktı. Şimdi tıpkı Oda TV gibi, bu imzaların bilgisayara trojan gibi virüslerle girilerek kendilerine komplo yapılmak amacıyla atıldığını iddia ediyorlar.

Ne kadar benzemişler Ergenekonculara, 28 Şubatçılara değil mi? 28 Şubatçıların Şemdin Sakık’ı kullanmasını kopya ederek yine aydınları PKK’lı yapıyorlar, kara çalıyorlar, yalan haber üretiyorlar, karakter katli yapıyorlar, tekzipleri yayımlamıyorlar, söylenenleri çarpıtıp koyuyorlar. Gözleri dönmüş hâlde. Allah ıslah etsin mi derler?

Şimdi de bu aydınlara yapılan linçe karşı çıkan mütedeyyin imzacıları hedef almış gözüküyorlar. Linçin en son hedefi de kampanyanın düzenleyicilerinden Ömer Faruk Gergerlioğlu. Kendisi Milat gazetesi yazarıydı. 28 ağustos günü kendisini arayan Milat gazetesi yetkilisi köşe yazarlığı işine son verildiğini iletmiş. O Milat ki, çıktığında mütedeyyinlerin Taraf’ı olacağı iddiasına şahsen çok sevinmiş ve içlerinde sevdiğim arkadaşlarımın olmasıyla da ayrıca gururlanmıştım. Ömer Faruk Gergerlioğlu işten çıkarılmasını şöyle duyurmuş. İbretlik olduğu için doğrudan iletmek istedim:

“28.8.2012 günü öğleden sonra Milat gazetesinden arayan bir yetkili köşe yazarlığı yaptığım gazetenin benimle yollarını ayırdığını açıkladı. Nedenini sorduğumda ise ‘son zamanlarda Taraf gazetesinde Yeni Akit gazetesi ile ilgili çıkan yayınlar gazete yönetiminde rahatsızlık oluşturdu’ açıklaması yapıldı.

Habervaktim web sitesinin organize ettiği ve Yeni Akit gazetesinin destek verdiği çirkin tezgâhı ortaya çıkarmamızdan saatler sonra gazetenin tarafımıza yönelik yaptığı tebliğ dikkat çekicidir.

Yıllardır Türkiye ve dünya siyasetini yakından takip eden, insan hakları eksenli bir bakış açısıyla olayları değerlendiren bir kişiyim. İslami hassasiyetim bana hep farklı kesimlerin uğradığı mağduriyetlere bigâne kalmamamı öğütledi. Hakaret ve iftiralara uğrayan mağdur ve mazlumlarla dayanışmanın lüzumu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Kim ve nerede olursanız olun ilkesel ve ahlaki tutumun sizi değerli kılacağını daha iyi anlıyorum.

Bir başkasının hakkı için hep birlikte adalet, vicdan ve insan hakları mücadelesi yapmaya devam edeceğim, edeceğiz. Hangi ideoloji, din ve ırktan olursa olsun erdemli insanlarla beraber adalet talep eden ve sessiz kalmamak gerektiğine vurgu yapan yürüyüşümüz devam edecek. Fikirlerimizi beyan etmenin, ortak iyi için hareket etmenin sayısız yolu vardır. Bu dünyaya karşı olan vazifelerimizi yerine getirmenin ilke ve değerler hesaba katmaksızın olmayacağı ortaya çıkmıştır. Yayınlanmayan son yazım, http://omerfarukgergerlioglu.blogcu.com/roboski-li-yarali-anne-annesini-bulmus-asker/12910778 adresinden okuyabilirsiniz.”

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yayımlanmayan yazısını bugün Hertaraf sayfamızda bulacaksınız. Gergerlioğlu, Uludere’de kaza geçiren askerlerin yardımına koşan Roboskili ananın duygularını yazmış. Ve diyor ki, “Siyasi destek nefreti arttırarak da, sevgiyi arttırarak da sağlanabilir. Ama kalıcı olan, dini olan, vicdani olan sevgi dilidir. Sevgi ve merhamet mutlaka kazanacaktır.”

Bu mu yayımlamadığınız, sansür ettiğiniz yazı?

Nerede sizin dindarlığınız, vicdanınız? Akit de, Milat da İslami kimlikle ortada olduğu için böyle soruyorum: Siz hiç Allah’tan korkmuyor musunuz?

Ve hepinizi, kim olursanız olun Ömer Faruk Gergerlioğlu ve onun gibi onurlu, vicdanlı değerli aydınlarımızla dayanışmaya çağırıyorum.

Markar Esayan / Taraf

Diğer Haberler