Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Genel Af Gündeme Gelebilir

Genel Af Gündeme Gelebilir

16 Mayıs 2012 Çarşamba 15:14
AK Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, Kürt Sorunu ile ilgili olarak ana dilde eğitimden, genel affa kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın Kürt Sorunu çözümü ile ilgili bölgenin nabzını yoklamak üzere görevlendirdiği 5 kişilik AK Parti milletvekili heyeti arasında bulunan Akdağ, İl binasında yaptığı açıklama ile Kürt Sorununu çözümü için adeta reçete sundu.
 

Konuşmasına Başbakan "PKK silah bırakırsa operasyonlar durulur."söylemine atıfta bulunan Akdağ, "Şimdiye kadar bazı reform çalışmaları oldu. TRT 6, Üniversitelerde Kürtçe lisans ve lisansüstü eğitim. Bazı Kürtçe klasik eserler Ahmede Xani`nin Mem u Zini gibi Türkçeye çevrildi. Paradigma değişti. Türkiye`nin her tarafında sorunun çözümüne dair güçlü bir idare var. Sonuca ulaşmak için PKK`nin silah bırakması gerekir. Bazı Kürt liderler bu yönde çağrılar yaptı. Türkiye`nin ulaştığı Demokratik olgunluk ortamında silahın gereksizliği ortaya çıkmıştır. Silahın bırakıldığı ortamda hükümet ciddi reformlar yapabilir. Anayasa değişikliği. Ceza Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu. Bunlar Meclis zemininde konuşulan tartışılır ortak iradeler, ortak akıl ile sonuca bağlanır. Zaten hükümetin bir takım hazırlığı var."dedi.
 
Kürtçe`nin seçmeli ders olarak okutulmasının önünü açıldığını hatırlatan Akdağ, anayasal vatandaşlığın da yasal güvenceye kavuşturulması gerektiğini söyledi.
 
Genel Af Gündeme Gelecek

Barış ortamı tesis edildiği takdirde genel affın gündeme gelebileceğini dikkat çeken Akdağ, "Örgüt üst yönetiminden 250-300 kişi üçüncü ülkelere gidebilir. Diğerleri Demokratik ortama katılarak siyasal alanda faaliyet gösterebilir. Bu arada Mecliste güçlü bir grupla temsil edilen BDP`ye büyük görev düşmektedir. Barış hususunda tarihi misyonunu ifa etmek için çaba harcamalıdır. Zira geçmişte devlet PKK ile savaşmak isteyen bir devletti. Askeri vesayet bu savaş üzerine kurulmuştu. Şimdi devletin ve hükümetin savaşa ihtiyacı yok. Kürtler artık silahı tolere edecek durumda değil. "Edi Beşe", diyorlar. PKK`nin durduğu yer bütün Kürtlerin çıkarını riske ediyor. Silahlı mücadelenin pazarlık unsuru olmayacağı bir döneme girdik" diye konuştu.
Akdağ, bölgede bir haftadan beri 5 kişilik milletvekili heyeti ile birlikte herkesimi temsil eden sanatçılardan aydınlara, İHD`den TTB`ye, Memur-Sen`den KESK`e, Mazlum-Der`den MÜSİAD`a, Meslek Odalarından, gazetecilere kadar farklı alanlardaki STK ve toplum önderleri ile görüştüklerini hatırlatan Akdağ, Kürt Sorunu ile ilgili şu ifadeleri kullandı.
 
Çözüm PKK`ye Endekslenmemeli
 
"Demokratik hak ve özgürlükler alanında yapılması gereken kararlılıkla devam etmelidir. Kürtlere tanınacak haklar PKK`ye endekslenmemelidir. Güvenlik kararlılıkla tüm vatandaşlar için sağlanırken, özgürlükler ihlal edilmemelidir. Terörle mücadele, siyasetle müzakere BDP`yi kapsamakla birlikte onun tekeline hapsedilmemelidir. Ana dilde eğitim hakkı tereddütsüz tanınmalıdır. Yeni anayasa özgürlükçü, katılımcı ve herkesin benim anayasam diyeceği normları barındırmalıdır."
 
İLKHA

Diğer Haberler