Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Genelkurmay: Savaşta İşkence Normaldir!

Genelkurmay: Savaşta İşkence Normaldir!

11 Nisan 2012 Çarşamba 16:42
Genelkurmay tarafından mahkemeye gönderilen ve 1981, 1982 ve 1983’te hazırlanan “Türkiye’deki Anarşi ve Terörün Durumu” başlıklı raporda, darbenin bir günlük olmadığı, bir süreç olduğu belirtiliyor.

12 Eylül askeri darbesine ilişkin davanın dosyasında Genelkurmay Başkanlığı’na ait “Türkiye’deki Anarşi ve Terörün Durumu” başlıklı raporda, darbe öncesi ‘‘savaş durumu’’ yaşandığı ve cezaevlerindeki işkence için ise ‘’savaşta işkence normaldir’’ ifadeleri yer alıyor.

Darbe davasının görüldüğü Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin isteği üzerine Genelkurmay tarafından mahkemeye gönderilen ve 1981, 1982 ve 1983’te hazırlanan “Türkiye’deki Anarşi ve Terörün Durumu” başlıklı raporda, darbenin bir günlük olmadığı, bir süreç olduğu belirtiliyor.

Raporda, darbe sonrası kamuoyundan gelen “Cezaevlerinde yoğun işkence yapılıyor ve buna bağlı ölümler yaşanıyor” eleştirisine ise verilen skandal cevapta, “12 Eylül yönetimi işkenceyi kesinlikle onaylamamakta, hoşgörü ile de karşılamamaktadır. Türkiye bir savaştan çıkmış, binlerce insan yaşamını yitirirken, ülke boydan boya ateş içinde iken kuşkusuz yöneticilerce arzu edilmeyen olaylar da olabilmektedir. Hangi savaşta bu önlenebilmiştir? Önemli olan bunların yöneticilerce görmezden gelinmemesidir” ifadeleri dikkat çekti.

Raporda, darbeden sonra cezaevlerindeki 114 kişinin öldüğü, bunların 41’inin doğal nedenlerle, 28’inin intihar, 8’inin kaçarken, 37’sinin ise çatışma sırasında yaşamını yitirdiği iddia edildi, işkence iddialarıyla ilgili soruşturma yapıldığı, 9 polisin çeşitli hapis cezalarına çarptırıldığı anlatıldı.

Sıkıyönetim mahkemeleri ve uygulamalarının savunulduğu raporda şöyle denildi: “12 Eylül Harekâtı, yargının bağımsız ve tabii hâkim kurallarına sadık kalarak suçluların 12 Eylül’den önce yürürlükte olan kanunlara göre yetkili mahkemelerde yargılanması prensibini benimsemiş, yani olağanüstü mahkemeler kurmamıştır. Yargılamalar bağımsız hâkimlerin huzurunda ve açık duruşma ile herkesin gözü önünde cereyan etmekte, devletimizi parçalamak ve özgürlükçü demokratik düzeni yıkmak isteyenlerin büyük bir kısmı bugün bağımsız Türk adaleti huzurunda hesap vermektedir. Hiç kimse keyfi amaçlarla hücreye konmamaktadır.”

ANF

Diğer Haberler