Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Generaller Tutuksuz Yargılanacak

Generaller Tutuksuz Yargılanacak

07 Ağustos 2010 Cumartesi 12:25
Haklarında “darbe hazırlığı” iddiasıyla yakalama emri verilen 102 askerin tutukluluğa itiraz başvuruları kabul edildi.
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yakalama emrinden sonra 15 gündür firari durumda olan sanıklar, dün akşam saatlerinde çıkan yeni mahkeme kararıyla tutuksuz yargılanacak.

Süreç, “Balyoz darbe planı” iddianamesini kabul eden İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, 23 Temmuz'da, 25'i muvazzaf general 102 sanık hakkında verdiği yakalama kararıyla başlamıştı.

Mahkeme kuvvetli suç şüphesi bulunduğu gerekçesiyle şahısların adliyeye getirilmesini istemişti. Karara uymayan sanıklar ise üst üst üste itiraz başvuruları yapmıştı.

Reddi hakim talepleri 11 ve 12. Ağır Ceza Mahkemeleri'nce oybirliğiyle reddedilmişti.

Ancak 11. Ağır Ceza Mahkemesi, dün akşam oyçokluğuyla yakalama emrini kaldırdı. Türkiye medyasında yer alan haberlerde, kararda, yakalama kararına itiraz yolunun açık olmadığı ancak, tutuklama gerekçesiyle yakalama kararı verildiği için başvurunun kabul edildiği ifadesinin bulunduğuna dikkat çekildi.

Gerekçede ayrıca, "Uygulamada mahkememiz de dahil pekçok mahkeme, İstanbul 10. Ağır Ceza'nın yaptığı gibi tutuklamak amacıyla yakalama müzekkereleri çıkarmıştır. Bunlardan hiçbirisi itiraz konusu olmamıştır. Yasaların yanlış veya eksik uygulanması onu hukuka uygun hale getirmez" denildi.

Karara muhalefet şerhi düşen hakim ise yakalama emrine itirazın usulen mümkün olmadığını, ayrıca sanıkların kaçma şüphesi bulunduğunu kaydetti.

Balyoz Darbe Planı iddiası, ilk kez Türkiye'de yayınlanan Taraf gazetesinin Ocak 2010'daki bir haberiyle Türkiye'nin gündemine oturmuştu. 2003 yılında hükümeti devirmek için hazırlandığı iddia edilen plan, camileri bombalama ve Yunanistan'la çatışma çıkarma gibi çeşitli provokasyonları içeriyor.

AKnews

Diğer Haberler