Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Gerillalar İnsansız Hava Aracı’nı (İHA) Düşürdü

Gerillalar İnsansız Hava Aracı'nı (İHA) Düşürdü

28 Nisan 2012 Cumartesi 10:33
Türk devletinin gerillaya karşı kullandığı ve kendi üretimi olan Bayraktar isimli İnsansız Hava Aracı (İHA) HPG gerillaları tarafından düşürüldü.

Medya Savunma Alanlarına bağlı Zap’ın Ertuş alanında gerillalar uçaksavar bataryaları ile keşif uçuşu yapan bir İHA’yı düşürdü. Görüntülerde düşürülen İHA’nın paramparça olduğu görülüyor.

Türkiye-Güney Kürdistan sınırında son dönemlerde keşif uçuşlarına ağırlık verdiği yönünde bilgiler gelirken, gerillalar İHA’ları takibe aldı.

Keşif uçağının gerillalar tarafından nasıl düşürüldüğü konusunda HPG gerillası Xebat Cizre şu bilgileri verdi: “Geçen yıl arkadaşlar bu keşif uçağının hareketini fark etmişlerdi. İHA arkadaşların yanına yaklaşana kadar arkadaşlar hiçbir şey yapmamıştı. Uçak arkadaşların menziline girince bir arkadaş tek mermi ile düşürdü. İHA bir uçurumun dibine düştü ve paramparça oldu. Arkadaşlar ilk vurduklarında görememişlerdi. Geçtiğimiz günlerde arazide gezen bir grup arkadaş uçağın enkazını gördü.”

Türk devleti gerillaya karşı ağırklıklı tekniğe dayalı bir savaş yürüttüğünü belirten Xebat Cizre şöyle konuştu: ‘’Gerillaya karşı en fazla kullandığı tekniklerden biri de Bayraktar isimli keşif uçağıdır. Bu uçak Türklerin kendi üretimdir. Ama İsrail veya Amerika’nın ürettiği İHA’lar kadar güçlü değil. Bayraktarın yanısıra Anka denilen bir keşif uçağı daha ürettiler.

Bu uçaklar sayesinde gerillanın hareketini görmek istiyorlar. Ama bunların hiçbiri de gerillayı durdurmaya yetmez. Görüldüğü gibi gerilla bu keşif uçaklarını bile vuruyor. Askerler zaten karakoldan dışarıya çıkamıyorlar. Ama gerillanın önünü bu tür teknikle alamazlar. Her yerde gerilla en kapsamlı eylemleri gerçekleştiriyor. Her karakolda bunlardan bir-iki tane var. Ama gerilla buna rağmen istediği eylemi gerçekleştirebiliyor.”

Etiketler:

Diğer Haberler