Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Gıda Yönetmelikleri Yeniden Düzenlendi

Gıda Yönetmelikleri Yeniden Düzenlendi

15 Ocak 2013 Salı 08:35
Gıda işletmelerinin kayıt ve onay işlemlerine dair yönetmelikte yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Gıda işletmelerinin kayıt ve onay işlemlerinin yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yönetmelik 10 Ocak 2013 Tarih ve 28524 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, Gıda işletmelerinin kayıt ve onay işlemlerine dair yönetmelikte yapılan değişikliklerle ilgili bir açıklama yaptı. İşletme kayıt belgesi almak için İl veya İlçe Müdürlülerine başvuran kayıt ve onay kapsamındaki işletmelerin başvuru esnasında beyan etmeleri zorunlu olan belgelere ilişkin bilgi veren İl Müdürü Çelik, açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

"Yönetmelikte yapılan değişiklik gereği kayıt kapsamındaki depo, perakende ve toplu tüketim işletmelerinden artık sadece dilekçe ve yönetmelik ekinde yer alan beyanname istenecektir. Bu durumda işletmelerden İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatının sureti, meslek odası bulunan meslek mensupları için odadan alınmış belge, meslek odası bulunmayan meslek mensupları için gıda işletmecisiyle yapacağı sözleşme artık istenmeyecektir.

Kayıt Kapsamındaki Gıda Üretim İşletmeleri
Aynı şekilde kayıt kapsamında bulunan gıda üretim işletmelerinden sadece dilekçe ve yönetmelik ekinde yer alan beyanname, Şeker üretimi veya paketlemesi konusunda faaliyet gösteren gıda işletmelerinden Şeker Kurumu'ndan alacağı uygunluk yazısı istenecek. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatının veya Deneme İzin Belgesinin sureti, kapasite raporu veya ekspertiz raporu, resmi kurumlarda kurum beyanı, gıda işletmecisinin güncel bilgilerini içeren Ticaret Sicil Gazetesi veya Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi, meslek odası bulunan meslek mensupları için odadan alınmış çalışma belgesi, meslek odası bulunmayan meslek mensupları için gıda işletmecisiyle yapacağı noter onaylı sözleşme artık istenmeyecektir.

Onay Kapsamındaki Gıda Üretim İşletmeleri
Onay Kapsamındaki Gıda işletmeleri de onay başvurusunda sadece dilekçe ve yönetmelik ekinde yer alan beyannamenin genel ve özel kısmı, işletmenin teknik resim kurallarına göre çizilmiş su giderleri, personel hareketleri, ürün akış şeması, makine yerleşim planı gibi bilgileri içeren yerleşim krokisi, işletmede oluşan katı, sıvı ve gaz atıkların uzaklaştırılma şekli ve sıklığı hakkında bilgi ve yetkili merci tarafından istenmesi durumunda belge istenecek. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatının veya Deneme İzin Belgesinin sureti, kapasite raporu veya ekspertiz raporu, resmi kurumlarda kurum beyanı, gıda işletmecisinin güncel bilgilerini içeren Ticaret Sicil Gazetesi veya Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi, gıda işletmesine şartlı onay verilmeden önce gıda üretiminde kullanılan suda yaptırılan başlangıç analizlerine ait raporlar, ve meslek odası bulunan meslek mensupları için odadan alınmış belge, meslek odası bulunmayan meslek mensupları için gıda işletmecisiyle yapacağı sözleşme istenmeyecektir."

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, konu ile ilgili açıklamasında son olarak, kayıt kapsamındaki işletmecilerin İşletme Kayıt Belgesi almak için İl veya İlçe Müdürlüklerine başvurmaları gerektiğini ifade etti. (Fethullah Özsoy-İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları