Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Gıdanın Yüzde 50’si İsraf Ediliyor

Gıdanın Yüzde 50'si İsraf Ediliyor

06 Ocak 2013 Pazar 11:44
Dünyada üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile ulaşamadan çöpe gidiyor.

Dünyamız, 7 milyarı aşan nüfusunu kıt kaynakları ile doyurmakta yetersiz kalırken, 1 milyarı aşan insan açlık sınırında yaşıyor, dünyada üretilen gıdanın üçte biri ise sofralara bile ulaşamadan çöpe gidiyor.

Avrupa Birliği'nde 79 milyon insan fakirlik sınırının altında yaşıyor, 16 milyonu ise yardım kuruluşlarının gıda yardımı ile hayatını devam ettiriyor. Avrupa'daki evlerde, süpermarketlerde, restaurant ve tedarik zinciri içinde tüketilebilir gıdanın yüzde 50'si israf ediliyor. Avrupa Parlamentosu, bu sorunla başa çıkmak için 2025 yılına kadar gıda israfını yarı yarıya azaltma hedefi koydu ve bu doğrultuda 2014 yılı, "Avrupa Gıda İsrafına Karşı Aksiyon Yılı" ilan edildi.

Gıdanı Koru' Projesi
EUPC Avrupa Plastik Üreticileri Birliği'nin bu doğrultuda başlattığı, "Gıdanı Koru" projesinin başında ise EUPC İcra Kurulu Üyesi Yavuz Eroğlu bulunuyor. Avrupalı plastik üreticileri, atılacak bazı adımlar sayesinde milyonlarca ton gıdanın korunması ve ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlamayı hedefliyor.

Türkiye'de Her Yıl 3,6 Milyar Liralık Ekmek Çöpe Gidiyor
Proje kapsamında yapılan çalışmalar konusunda bilgi veren EUPC İcra Kurulu Üyesi Yavuz Eroğlu, gıdaların israfının altında yatan temel nedenleri ortaya koymakla işe başladıklarını ve bu doğrultuda adımlar attıklarını belirtti.

Doğru ambalajlamanın gıdaları koruyarak tüketim ömürlerini uzattığına dikkat çeken Eroğlu, "Gıda israfı konusunda ne yazık ki, ülkemizdeki tablo Avrupa'dakinden farklı değil. Son verilere göre 12 milyon insanın yoksulluk sınırının altında yaşadığı Türkiye'de, her yıl 3,6 milyar liralık ekmeğin çöpe gitmesi, üretilen yaş sebze ve meyvedeki kaybın 16 milyar liraya ulaşması ciddi ve çözülmesi gereken bir sorundur" diye konuştu.

Türkiye Her Gün 10 Milyon Ekmeği İsraf Ediyor
Türkiye'de her gün 10 milyon ekmeğin israf edildiğine dikkat çeken Eroğlu, Avrupa'da yürüttükleri Gıdanı Koru projesi kapsamında alınan önlemlerin Türkiye'de de uygulamaya geçmesini hedeflediklerini, aşevleri ile okullarda çocuklara süt dağıtımı gibi geniş kapsamlı projelerde israfın artması nedeniyle yeni bir modele ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Tüketiciler 222 Milyon Ton Gıdayı Çöpe Atıyor
Her yıl zengin ülkelerdeki tüketicilerin 222 milyon ton gıdayı tüketmediğini ve çöpe attığını aktaran EUPC İcra Kurulu Üyesi Yavuz Eroğlu, "Tüm Sahra-Altı Afrika Kıtası'nın gıda üretimi ise sadece 230 milyon ton" ifadelerini kullandı.

Almanya Yılda 11 Milyon Ton Gıdayı Çöpe Atıyor
Öte yandan Almanya'da Stutgart Üniversitesi'nin yaptığı araştırma ise bu acı gerçekleri gözler önüne seriyor. İşte Araştırmanın ayrıntıları; Alman halkı yılda 11 milyon ton gıdayı çöpe atıyor. Yani bir Alman yıllık 235 Euro değerinde gıdayı hiç tüketmeden israf ediyor. Bu rakam dünyada 1,5 milyar insanın yıllık gelirine eşit. İsraf olan gıdanın miktarı, dünyada her yıl yetişen tahıl mahsulünün yarısından fazladır. (2009 ve 2010'da 2,3 milyar ton) Gıda kaybı ve israfı ciddi bir kaynak israfını da beraberinde getiriyor. Su, tarım arazisi, enerji, iş gücü ve sermaye boşa gidiyor, gereksiz sera gazı salınımı oluşuyor. Küresel ısınma ve iklim değişikliğine neden oluyor.

Peki, Gıda İsrafının Sorumlusu Kim?
Gelişmekte olan ülkelerde gıda israfı ve kaybı, Gıda Değer Zinciri'nin ilk halkalarında oluşuyor. Hasat alımındaki; finansal, yönetsel ve teknik yetersizlikler yanında depolama ve soğutma tesislerindeki yetersizlik göze çarpıyor. Tedarik zincirinin çiftçilerin desteklenmesi ve altyapıya yatırımla, nakliye ve ambalaj kullanımının artırılmasıyla gıda kaybı azaltılabilir.


Evlerde meydana gelen israf yüzde 42, bunun yüzde 60'ı rahatlıkla önlenebilir durumdadır. Gıda üreticilerindeki israf yüzde 39, perakendecilerde yüzde 5 ve Catering sektörü yüzde 14 olarak göze çarpıyor. (Murat Dalgın-İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları