Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Göletli Parkı’nın Temeli Atıldı

Göletli Parkı'nın Temeli Atıldı

21 Temmuz 2011 Perşembe 12:40
Diyarbakır'ın ilk Göletli Su Parkı'nın temeli törenle atıldı.

Bağlar Belediyesi tarafından Bağcılar Mahallesi'nde yapılan parkın temel atma törenine Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Ali Aydın, BDP Bağlar İlçe Başkanı Ali Yüce, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hafize İpek, STÖ temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende Bağcılar sakinlerinin hazırladığı "Yaptığınız Hizmetlerden Dolayı Teşekkür Ederiz" yazılı pankartlar dikkat çekti.

Törende bir konuşma yapan Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, belediyenin 2012 yılına kadar bitireceği iddialı projeleri paylaştı. Ayşe Şan Parkı'ndan başlayarak Newroz Alanı'na kadar uzanacak olan 'Yeşil Kuşak' çalışmasının detaylarını anlatan Baran, "Etaplar halinde hazırlayacağımız bu çalışmanın bir bölümünün temelini sizlerle birlikte atıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Başkan Baran, toplam 4 etaptan oluşacak projenin ilk 2 etabının bu yıl, diğer 2 etabının ise önümüzdeki yıl yapılacağını söyleyerek 2012'nda projenin tamamlanacağını müjdeledi. Kuşak içerisine yüzme havuzu ve bir de kültür kompleksi yapacaklarını söyleyen Baran şöyle konuştu:
"Göletli Park ile Yenihal arasında yapmayı düşündüğümüz bir kültür kompleksi var. O da tüm Diyarbakır halkına hizmet verebilecek kadar büyük bir ölçekli bir proje. Çünkü bu konuda iddialıyız. Tüm Diyarbakır için bir kültür merkezi yaratmayı düşünüyoruz. Bunun dışında, yaz aylarında yüzme ihtiyacını giderecek, her kesime hitap edecek havuzlar yapacağız. Halkımız burada dinlenebilecek ve güneşlenme imkanı bulabilecek."

"2012 yılının sonuna doğru tüm bu kuşağı gerçekleştireceğiz. Böyle bir iddiamız ve kararlılığımız var" diyen Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Bağcılar için düşünülen, aralarında engelli vatandaşlar için düzenlenecek bir parkın da olduğu irili ufaklı parklar ve semt pazarı olmayan Bağcılar'a kadınların işleteceği sabit semt pazarı yapacaklarını söyledi. Göletli Park'ı Diyarbakır'a kazandıracak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Baran, "Önümüzdeki bahar ayında gölet yanında dinlenebileceksiniz ya da sandallarla gezintiye çıkabileceksiniz" diye konuştu.

Baran'ın ardından söz alan ve "Bu projeler Demokratik, Ekolojik paradigmayı gerçekleştiriyor. Bu da insanı heyecanlandırıyor" diyen, BDP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Ali Aydın, "İnanıyorum ki, bugüne kadar yapılan hizmetler bundan sonra da devam edecektir. Sizler bizim onurumuzsunuz. Çalışmaları nedeni ile bütün Amed ve Bağlar halkının gönlünde taht kuran, Belediye başkanımız Yüksel Baran'a, meclis üyelerine ve tüm çalışanlarına teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu. Diyarbakır'daki belediyelerin tüm çalışmalarını kısıtlı bir bütçe ile yaptığına dikkati çeken Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ise, "Bu 55 bin metrekare gibi, Türkiye'nin belli başlı metropollerinde bile bulunmayan görkemli projeye, imza atan Bağlar belediyesine teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmacılar daha sonra harç dökümü için butona basarak Göletli Park'ın temelini attı. Konfeti yağmuru ve müzikler eşliğinde yapılan temel atma töreninde özellikle çocukların eğlencesi renkli görüntüler oluşturdu.

Diğer Haberler