Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Gül ve Barzani, DTK ile Görüşecek

Gül ve Barzani, DTK ile Görüşecek

20 Ağustos 2010 Cuma 21:07
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk’un görüşme talebini kabul etti.
Diyarbakır'da 7-8 Ağustos tarihlerinde 4. Olağan Kongresi'ni gerçekleştiren ve Eşbaşkanlığı'na kapatılan DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk'un getirildiği Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK), 101 kişiden oluşan Daimi Meclisi yarın toplanacak.

AKnews muhabirinin DTK'ye yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre, DKT Daimi Meclisi'nin gündeminde Kürt sorununun çözümü için demokratik özerklik tartışmaları yer alıyor.

İki gün sürecek DTK Daimi Meclisi'nde, Kürt sorununun çözümü konusunda “demokratik özeklik”in somutlaştırılması için 4. Olağan Kongresi'nde aldığı "Demokratik Özerklik Çalıştayı" kararının da tarihi netleştirilecek.

PKK'nin 13 Ağustos'ta başlattığı “eylemsizlik” kararının da tartışılacağı toplantıda, Kürt sorununun çözümü konusunda bir yol haritasının hazırlanması bekleniyor.

101 kişilik DTK Daimi Meclis toplantısında çeşitli komisyonlar oluşturulacak ve daha önce benimsenen "Program ve tüzük çalıştayları"nın tarihleri kararlaştırılacak.

AKnews'in edindiği bilgiyi göre, DTK, PKK'nin “eylemsizlik” kararına karşı devletin somut adımlar atması talebiyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan da randevu talebinde bulundu.

DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk'un randevu talebine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den olumlu yanıt geldi.

DTK'ye yakın kaynaklar, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'nin de, talep üzerine, Ahmet Türk'ü Erbil'e davet ettiği bilgisini verdi.

AKnews

Diğer Haberler