Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Gülen Hareketi’nin ’Manifestosu’

Gülen Hareketi'nin 'Manifestosu'

10 Nisan 2012 Salı 17:50
"Başta Kürt sorunu ve bazı temel AB reformlarının gerçekleşmesinde, geniş insan kitleleri üzerindeki tesirinin bir sonucu olarak siyaset müessesesine geniş hareket alanı oluşmasına katkıda bulunmuştur..."

Bir süredir gözler "iktidar-cemaat" gerginliğinin nasıl noktalanacağına çevrilmişti. Başbakan Erdoğan'ın Tuskon konuşması bu gerginlikte bir "yumuşama" süreci başlattı ama iş orada kalmadı.
İkinci adımı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı attı. Fethullah Gülen Hoca'nın onursal başkanı olduğu "tek" kurum, bir sivil toplum örgütü olarak ilk kez "Manifesto" diye nitelenebilecek bir açıklama yaptı.
Bu açıklama önemliydi çünkü Gülen Hareketi hem görüşü merak edilen, hem de sık sık suçlamalara muhatap olan bir hareket.
Bu tür ihtiyaca bazen Fethullah Gülen Hoca, bazen de avukatları hukuki sınırlar içinde cevap veriyordu.
Oysa Türkiye sınırlarını aşan, küresel boyutları olan sivil bir yapının daha "kurumsal" olmaya ve hesap verebilir bir "şeffaflığa" ihtiyacı vardı.
İşte Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı açıklaması bu ihtiyaca cevap oldu.
Açıklamayı dikkatle okudum. Hem camianın uyacağı hem de ülkeyi yöneten siyaset kurumunun uyması gereken ilkeler sıralanıyor.
Bu ilkelere kendi camiaları içinde uymayanların olabileceği kabul ediliyor ve şöyle deniyor:
"İnsan yaratılışının doğal neticesi gereği bütün sosyal hareketlerde olduğu gibi Hizmet'te de bazı bireyler gönüllülük ve sivillik anlayışlarına uymayan bazı fiiller içinde bulunabilirler. Ancak bu hatalar Hizmet'e mal edilemez."
Bir anlamda ilkesel olarak hareketin nerede durması gerektiği anlatılıyor. Cemaate yakın bir isim şu örneği veriyor:
"Hizmet hareketi içinde farklı düşünceden insanlar var, kimi ülkücü, kimi sosyal demokrat geçmişten geliyor... Bunların kendi yaklaşımları olabilir ama Hizmet'in ilkeleri bu. Vakıf en bilen ağız olarak bu ilkeleri ortaya koyarak önemli bir boşluğu doldurdu."
Aslında bu açıklamalar Gülen Hareketi için bir dönüm noktası. Geçmişin kapalı yapısı terk ediliyor daha şeffaf ve hesap verebilir bir döneme geçiliyor.
Bir anlamda hem sorguluyor hem de sorgulanmaya açık olduğunu deklare ediyor. En önemlisi de demokrasiye "itibarın" ölçüsü:
"Bu kültüre itibar eden insanlar hiçbir zaman demokrasiyi sekteye uğratabilecek siyasete prim vermezler; olağanüstü rejimlere itibar etmezler."
Bir önemli ölçüleri daha var: Siyasi iktidar hedefinin olmaması...
"Başta Kürt sorunu ve bazı temel AB reformlarının gerçekleşmesinde, geniş insan kitleleri üzerindeki tesirinin bir sonucu olarak siyaset müessesesine geniş hareket alanı oluşmasına katkıda bulunmuştur. Ancak siyasi iktidarı paylaşma veya siyasi iktidara sahip olma gibi bir hedefi asla söz konusu değildir."

(Mahmut Övür / Sabah)  Yazının devamı için TIKLAYINIZ

Diğer Haberler