Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Güney Kürdistan petrol ihracatını durduruyor

Güney Kürdistan petrol ihracatını durduruyor

03 Ağustos 2012 Cuma 15:27
Güney Kürdistan yönetimi, Bağdat hükümetinin petrol gelirlerinde Kürdler'in birikmiş payını vermemesi durumunda 31 Ağustos tarihinde petrol ihracatını durduracağını açıkladı.

Bağdat hükümetiyle petrol kaynaklarının paylaşımı ve idaresi konusunda sorunlar yaşayan Kürt yönetimi radikal bir adım attı. Ülkenin petrol gelirlerinden payını uzun bir süreden beri alamayan Federe Kürt Yönetimi bu durumun sürmesi durumunda 31 Ağustos tarihi itibariyle petrol ihracatını durduracağını duyurdu.

Güney Kürdistan'ın Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami tarafından yapılan açıklama Federe Kürt yönetiminin internet sitesinde de yayınlandı.

Irak hükümeti Güney Kürdistan'ın onayı dışında petrol şirketleriyle anlaşma yapmasını gerekçe göstererek Kürtlerin petrol gelirlerindeki payını bloke etmişti.

Öte yandan krizi daha da derinleştirecek bir hamle daha Hewler'den geldi. Güney Kürdistan idaresi Rus enerji devi Gazprom ile iki ayrı petrol anlaşması imzaladı. Şirket ilk etapta 260 milyon euro ödeyerek 3,6 milyar varil rezerve sahip olan Germiyan'dan yüzde 40, Şakal havzasından ise yüzde 80 pay alacak.

Güney Kürdistan idaresi geçtiğimiz seneye kadar küçük ölçekli petrol şirketleriyle anlaşmalar yapıyordu. Ancak Exxon'un Ekim ayında yaptığı anlaşmanın ardından Total, Gazprom ve Chevron da bölgede petrol arama çalışmalarına başladı.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları