Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Güney, Türkiye’ye bir yılda üç değil 10 kez gitmiş!

Güney, Türkiye'ye bir yılda üç değil 10 kez gitmiş!

24 Ocak 2013 Perşembe 09:18
Paris'te üç Kürt kadın siyasetçinin katledilmesi ardından tutuklanan cinayet zanlısı Ömer Güney'in Türkiye'ye 2012 yılı içinde üç değil 10 kez ziyarette bulunduğu iddia edildi. En son ziyaretinde ise Ankara'ya gitmiş.

NTV'nin haberine göre MİT ve Emniyet, Ömer Güney hakkında önemli bilgilere ulaştı. Güney'in, 9 Ocak'taki katliamdan önce bir yıl içerisinde Türkiye'ye 3 değil, tam 10 kez giriş-çıkış yaptığının tespit edildiği bildirildi.

OSLO ÇARPITMASI

NTV, "Elde edilen bilgilere göre Güney, son ziyaretini Oslo görüşmelerinin medyaya sızdırıldığı 22 Ağustos 2012'de yaptı" dedi. Oysa Oslo görüşmeleri Haziran 2011'de sızdırılmış ve kısa bir süre sonra da görüşmeler kesilmişti. Haberde kurulan bu bağlantı ya bir hata ya da bilinçli bir çarpıtma gibi görünüyor.

Son ziyaretinde İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan ülkeye giriş yaptığı belirtilen Güney'in aktarmalı bir uçakla aynı gün Ankara'ya hareket ettiği ifade edildi. Kullandığı pasaportun da "gerçek ismi" olarak ifade edilen "Ömer Güney" adına kayıtlı olduğu belirtilen haberde, 30 Ağustos tarihinde zanlının aynı yolla İstanbul'dan Paris'e döndüğü aktarıldı.

Haberin detaylarında Güney'in Ankara'da olduğu dönemde, 24 Ağustos tarihinde Gölbaşı'na giderek, pasaportunu yeni çipli pasaportla değiştirdiği bilgisi de yer alıyor.

Ziyareti sırasında Ankara'da bulunan yakınlarıyla görüşmediği belirlenen şüphelinin, Ankara'da nerede kaldığı ve kimlerle görüştüğünün araştırıldığı ifade ediliyor. NTV'ye göre bu çerçevede sabıkası ve hiçbir suç kaydı bulunmayan Güney'in o tarihte gitmiş olabileceği yerlerin güvenlik ve MOBESE kayıtları inceleniyor. Ömer Güney'in ayrıca akrabalarına ait telefonların görüşme kayıtlarının da mercek altına alındığı belirtildi. (ANF)

Diğer Haberler