Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Gür ailesinin 10 ferdi dağa gitti

Gür ailesinin 10 ferdi dağa gitti

12 Ekim 2012 Cuma 11:48
Her baskın sonrası çocukları ve torunları PKK'ye katıldı.

Bölge illerinde 1990'lı yıllarda binlerce köy devlet tarafından "güvenlik" gerekçe gösterilerek boşaltıldı ve yakıldı.

Koruculuğu kabul etmeyen milyonlarca insan bilmedikleri kentlere göç etmek zorunda kalarak, buralarda yaşam mücadelesi veriyor.

1988 yılında koruculuk baskısından ötürü köyleri yakılan Gür ailesi de bunlardan biri. Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'ne bağlı olan Doğanyol (Feraşin) Köyü'nde yaşayan Gür ailesi, koruculuğu kabul etmeyince köyleri yakıldı ve Van'a göç etmek zorunda kaldılar.

Köyleri yakıldığı için yanlarına hiçbir eşya alamayan Gür ailesinin 10 çocuğu, devam eden baskılar sonucu PKK saflarına katılır.

1995 yılında Van'daki evlerine polislerce düzenlenen baskında gözaltına alınan 76 yaşındaki Hafsi Gür'ün 2 genç oğlu da günlerce işkence gördü.

2 hafta boyunca çocuklarından haber alamadığını belirten Gür, çocuklarının kan revan içinde bir gece polislerce evlerinin önüne bırakıldığını belirtti.

Köyleri yakıldığında canlarını zor kurtardıklarını aktaran Gür, "Köyü terk edince yaşadıklarımız bitti sandık, ama burada da devlet baskısı devam etti. Evimize baskın yapıyorlar, gözaltına aldıklarında günlerce işkencede tutuyorlardı. Artık ne yapacağımızı bilemiyorduk" dedi.

Her baskın sonrası çocukları ve torunları PKK'ye katıldı

1995 yılında gözaltında çocukları işkence gördükten sonra o dönem daha 17 yaşında olan Xezal Gür'ün yaşananlara tepki olarak PKK saflarına katıldığını söyleyen 10 çocuk annesi Hafsi Gür, "Evimize yapılan her baskın sonrası gözaltı ve işkence oldu. İşkenceden sonra tepki olarak çocuklarım, torunlarım haksızlığın son bulması için PKK saflarına katıldı. İlk benim kızım katıldı. Ondan sonra devamı geldi" dedi.

76 torunu olan Gür, kızının da aralarında bulunduğu yakın akrabalarından toplam 10 kişinin PKK'ye katıldığını ve gidenlerden 7 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

İki torununun da PKK'ye katıldığını belirten Gür, "Bizim kaderimiz bu oldu artık. Çocuklarımın ve yakın akrabaların katılmasının ardından son yıllarda torunlarım katılıyor" diye konuştu.

En son geçtiğimiz Ramazan Bayramı'na iki gün kala polislerin tekrardan evlerine baskın düzenlediğini aktaran Gür, "Polisler eve neden baskın düzenlediğini söylemedi. Her yeri dağıttı. Evdeki çocukları dövdüler. Evin hepsini dağıttıktan sonra kimseyi gözaltına almadan çıkıp gittiler. Biz neye uğradığımıza şaşırdık" diye konuştu.

Evlerine yapılan son baskından sonra 20 yaşlarındaki torunu Cihan Gür'ün de PKK'ye katıldığın söyleyen Gür, "Artık ne yapacağımızı bilmiyoruz. Devletin baskısı bitmiyor. Her baskın sonrası çocuklarımız tepki için dağların yolunu seçiyorlar. Bu zulüm sürdükçe bu mücadelede devam edecek" dedi.

Hafsi Gür, PKK'ye katılan çocukları, torunları ve yeğenlerine ilişkin şu bilgileri verdi;

*Hazal Gür (Axin): 1995 yılında PKK'ye katıldı, 1999'da Diyarbakır'da yaşamını yitirdi.
* Ubeyt Gür (Dijwar): 1998 yılında PKK'ye katıldı, daha sonra çıkan bir çatışmada yaşamını yitirdi.
* Nazım Gür (Cihan): 1995 yılında PKK'ye katıldı, yaşamını ne zaman ve nerede yitirdiği bilinmiyor.
* M. Ali Gür (Kahraman): 1995 yılında PKK'ye katıldı, yaşamını nerede yitirdiği bilinmiyor.
*M. Ali Zeki Gür (Rubar): 1995 yılında PKK'ye katıldı, yaşamını nerede ve hangi tarihte yitirdiği bilinmiyor.
*Şemsettin Gür (Xebat): 1999 yılında katılım yaptı Bingöl'de 16 Temmuz 2006 yaşamını yitirdi.
*Erol Gür (Bawer): 1999 yılında PKK'ye katıldı.
*Selman Gür (Xebat): 2005 yılında HPG'ye katıldı, 2011 yılında yaşamını yitirdi.
*Heybet Gür (Binevş): 1992 yılında PKK'ye katıldı, kendisinden bir daha haber alınamadı.
*Nazım Gür (Hogir): 1991 yılında PKK'ye katıldı. (DİHA)

Diğer Haberler