Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Gürsel Tekin: AKP 80 bin kişiyi tutuklayacaktı

Gürsel Tekin: AKP 80 bin kişiyi tutuklayacaktı

28 Ocak 2013 Pazartesi 11:44
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, KCK operasyonlarına dikkat çekerek "Planlamalarda 80 bin kişi tutuklanacaktı. Ama yeterli cezaevi olmadığı için 12 bin kişi tutuklandı" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, KCK operasyonlarına dikkat çekerek "Planlamalarda 80 bin kişi tutuklanacaktı. Ama yeterli cezaevi olmadığı için 12 bin kişi tutuklandı" dedi. Tekin, ırkçı açıklamalarda bulunan CHP'li vekil Birgül Ayman Güler için ise, "CHP’de de CHP’li olmayan milletvekilleri var" eleştirisinde bulundu.

HaberTürk'ten Kutlu Esendemir'e konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Türk ulusunun Kürt milleti ile eşit sayılamayacağı" gibi ırkçı bir açıklamada bulunan partisinin milletvekili Birgül Ayman Güler'e ilişkin "Sayın vekil parti programını okumamış o halde" dedi.

CHP'nin bu sözler karşısındaki tavrı konusunda Tekin şunları ifade etti: "Sayın genel başkan bu konuda nasıl tavır alır; bilmiyorum. Sadece Sayın Güler özelinde değil, her arkadaşımı bağlayan şey parti programıdır. Parti programına sadık kalacaksınız. 'Hayır. Ben parti programını beğenmiyorum. Geçmiş dönemde de okuyamadım' diyenler de olabilir. O zaman bunun gereğini yapacaksınız."

Tekin, "CHP’de de CHP’li olmayan milletvekilleri var. Niye tartışıyoruz bunları? Bakın ben 30 yıldır CHP’deyim. SODEP’ten bu yana. Benim gibi partinin duayeni olan hiçbir arkadaşımız bu hataları yapmıyor" diye ekledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, "Ankara’da hükümet ve devlet, enerjisini Kürt sorununa odaklamış durumda. Toplumdaki umut havası sizin için de geçerli mi?" şeklindeki bir soruya şöyle yanıt verdi:

"Bu süreç, bugün oluşmuş değil. Bu konuşulanlar ve 'çözüm' denen şey de uzun süredir var. 2005’ten bu yana zaman zaman bu süreç başlıyor. Her ne kadar Sayın Başbakan 'Biz değil devlet götürüyor' dese de, devleti iktidarlar yönetiyor. Bu süreç reye tahvil edilebilecek bir süreç değil. Ama 2005’ten bu yana süreç reye tahvil edildi. Başbakan’ın bunu kavraması gerek. KCK’yı hiç konuşamadık. Ne oldu KCK’ya? KCK futbol takımı mıydı? KCK, bölgede bilinmeyen bir yapı mıydı? 2005’ten, 2010’a gelindi. KCK’ya uyanıldı."

"Nedir sizce KCK?" diye sorulduğunda ise Tekin şu yanıtı verdi: "Günaydın. Bakın; planlamalarda 80 bin kişi tutuklanacaktı. Ama yeterli cezaevi olmadığı için 12 bin kişi tutuklandı. 12 bin kişi kim? Hani millet iradesine saygınız vardı. Tutukladığınız kişi; belediye başkanı, belediye meclis, il genel meclis üyeleri, STK üyeleri, muhtarlar, milletvekilleri... Geriye kalan 68 bin kişi de gariban herhalde. Geldiğimiz nokta, yeni keşfedilen bir nokta değil. Türkiye’de yapılması gereken şu: Çözümü Demokrasi Raporu’nda ortaya koyduk. Oturulup tartışılabilir. İktidarın nasıl bir yol haritası ve çözüm önerisi olduğunu bilmiyoruz. Daha 6 ay önce, Sayın Başbakan, meydanlarda iple “Asarız” diye dolaşıyordu. Başbakan meydanda iple dolaşırken, genel başkanımız, bu sorunun çözümü için kendisinin ayağına gitmişti. Yine Başbakan’ın yarın ne diyeceğini bilemiyoruz. Sayın Başbakan güne göre değişiyor. Ama bu, iktidarın değil, Türkiye’nin sorunudur."

Kasım 2012'de BDP’li vekil Hüsamettin Zenderlioğlu’nun bir soru önergesine yanıt veren Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AKP hükümetinin 2016 yılına kadar cezaevlerinde 203 bin 223 kişilik bir kapasiteye ulaşmayı hedeflediğini belirtmişti. Bu da gelecek beş yıl içerisinde yaklaşık 80 bin kişinin daha gözaltına alınacağına işaret ediyordu.   (ANF)

 

Diğer Haberler