Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Haber Diyarbakır’dan zorunlu bir açıklama

Haber Diyarbakır’dan zorunlu bir açıklama

26 Mayıs 2012 Cumartesi 01:59
Sürayani Dernekler Federasyonu, medyada yer alan bazı haberlere ilişkin olarak rahatsızlıklarını dile getiren bir açıklama yaptı.

Süryani Dernekler Federasyonu’nun açıklamasına ilişkin zorunlu bir açıklama

Sürayani Dernekler Federasyonu, medyada yer alan bazı haberlere ilişkin olarak rahatsızlıklarını dile getiren bir açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada Haber Diyarbakır'ın da ismi geçtiğinden, konuya ilişkin bazı hususları dile getirmeyi uygun gördük.

Açıklamada, haberdiyarbakir.com’un sadece ismi geçmekle beraber, hiçbir şekilde haberdiyarbakir.com'da yayınlanan hangi haberden rahatsızlık duyulduğu belirtilmemiştir. Ancak dernek yetkilileriyle (Fuş Başlomo Evgil Türker) yaptığımız görüşmede; rahatsızlık duyulan haberin “Ermenistan ve Kafkasya`daki Kürdlere büyük zulüm!” başlığıyla verilen, Doğruhaber gazetesinden Yasin Demir tarafından yazılan bir haber-analiz olduğunu öğrendik.

Haberi  incelediğimizde, Irkçılık ve hoşgörüsüzlüğe karşı Avrupa Komisyonu’nun” (ECRI) Ermenistan’daki Kürtleri konu alan rapora dayanılarak hazırlandığı, haberin Süryanileri konu almadığı Süryaniler ile ilgili sadece bir cümlenin yer aldığı, içerik itibariyle analizin haber değeri taşıması nedeniyle olduğu gibi yayınlandığı anlaşılmıştır.

Haliyle, haberdeki değerlendirmlerin “haberdiyarbakir.com” ile ilgisi olmayıp, haberin içeriğindeki Süryanilere ilişkin bir cümlelik değerlendirmeye de katılmadığımızı belirtelim. Ancak, Süryani Dernekleri Federasyonu'nunun bizimle iletişime geçme ihtiyacı duyulmadan, üstelik bu haberin içeriğinden bizi sorumlu tutmaları ve haberin kaynağını bizden bilmeleri de ayrıca bizi üzmüştür. Bu da, konunun iyi incelenmeden, acele olarak açıklamanın hazırlandığı yönündeki kanaatimizi pekiştirmiştir.

Haber Diyarbakır olarak, tüm aidiyetlere saygılı olduğumuzu, kimsenin varlığından rahatsız olmadığımızı, Kürdistan’ın çok sesli ve çok renkli yapısını savunduğumuzu tekrardan belirtmek isteriz.

Barış ve huzur dolu günler dileğiyle.

HABER DİYARBAKIR

Diğer Haberler