Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hacı adaylarına çağrı: ”Mazlumların kurtuluşu için dua edin”

Hacı adaylarına çağrı: "Mazlumların kurtuluşu için dua edin"

05 Ekim 2012 Cuma 13:21
Mela Zahîd hacı adaylarına seslenerek, "Aileniz, akrabanız, eşiniz, dostunuz için dua etmekle birlikte milletinizin, mazlumların kurtuluşu için de Allah'a dua edin." dedi.

Diyarbakır'da Kürtçe vaaz ve hutbe ile eda edilen sivil cumada Mela Zahîd Kurmancî ve Kirdkî(Zazakî) verdiği hutbede Hac ibadetinin farziyeti ve anlamı üzerinde durdu.

Mela Zahîd, Haccın ilahi bir davet ve Hazreti İbrahim'in çağrısı olduğunu belirterek buna icabet edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Mela Zahîd, Haccın bireysel, toplumsal, siyasal yönlerinin bulunduğunu ve dünya müslümanları için senelik bir kongre niteliği taşıdığını ifade etti. 

Mela Zahîd, Kâbe etrafında ve Arafat'ta toplanan müslümanların dünyada mahşerin provasını yaptıklarını ve giydikleri ihramların da kefene benzediğini hatırlatarak Hac ibadeti ile müslümanların ahirete hazırlandığını söyledi.

Hac ibadetinin eda edilmesiyle renkleri, dilleri, devletleri, ülkeleri farklı müslümanların biraraya geldiğine değinen Mela Zahîd hacı adaylarına seslenerek, "Aileniz, akrabanız, eşiniz, dostunuz için dua etmekle birlikte milletinizin, mazlumların kurtuluşu için de Allah'a dua edin." dedi.

 

 

Diğer Haberler