Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
HAK-PAR: Kürtleri oyalıyorlar

HAK-PAR: Kürtleri oyalıyorlar

02 Haziran 2012 Cumartesi 17:30
HAK-PAR Diyarbakır İl Başkanı Vahap Kahraman, Kürtleri oyalama ve çözümü erteleme politikaları tekerrür ettiğini belirterek, Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır gezisinde kimsenin bir beklenti içine girmediğini söyledi.

HAK-PAR Diyarbakır İl Başkanı Vahap Kahraman, Başbakan Erdoğan'ın bir dizi temas için Diyarbakır'a düzenlediği ziyarete ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Başbakan Erdoğan'ın daha önceki Diyarbakır ziyaretlerinden büyük bir beklenti içine girildiğini, fakat son ziyaretine ilişkin her hangi bir beklentilerinin olmadığının altını çizen Kahraman, bu beklentilerinden birinin de Kürt sorunu ile ilgili yürütülen politikaların güvenlik eksenine kayması olduğunu kaydetti. AKP hükümetinin bu tutumunu "Eski ezberler bozulmamış, statükocu yaklaşımlar sürmektedir" diyerek ifade ettiği açıklamasında Kahraman, "Kürt açılımı' süreci cesur ve kararlı bir şekilde sürdürülemedi. Anlaşılan Kürtleri oyalama ve çözümü erteleme politikaları tekerrür etmektedir. Yeni Anayasa yapma çalışmalarında Kürt halkının temel hak ve taleplerinin de yerine gelmeyeceği beklentisi, Kürt halkı nezdinde şimdiden olumsuz bir havanın oluştuğu görülmektedir" dedi.

Roboski katliamına da yer verilen açıklamada Kahraman, şunları kaydetti: "Başta Başbakan ve İçişleri Bakanı'nın kullandığı üslup ve yaklaşımlar kırılma noktasının daha da derinleşmesine ön ayak olmuştur. Başbakan'ın burada kullanacağı üslup, vereceği mesajlarda bu durumu tersine çevirmeyecektir. Kürt sorunu başta olmak üzere diğer bütün sorunların çözümünde diyalog kapıları açık tutulmalı mesajları yerine somut adımlar atılmalıdır. Aksi halde tarihteki yeri, ülkenin geçmiş politikacıları gibi olacaktır."

Diğer Haberler