Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hak-Par’dan Referanduma Destek

Hak-Par'dan Referanduma Destek

28 Ağustos 2010 Cumartesi 11:55
Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) Van İl Başkanlığı, 12 Eylül'de gerçekleştirilecek anayasa referandumuna destek vermek için Türkçe ve Kürtçe el ilanları dağıttı.

AKnews'in Hak-Par Van İl Başkanlığı'ndan aldığı bilgilere göre, partililer, anayasa değişikliğinin kabul edilmesi için Türkçe ve Kürtçe yazılı 500 bin adet el ilanı tüm ilçe, belde ve köylerde dağıtılıyor.

Türkçe afişlerde "Daha çok özgürlük ve demokrasi için değişiklik paketine EVET", Kürt bildiride ise aynı anlama gelen "Ji Bo Pirtirîn Demokrasî Û Azadî Ji Pakêta Guhartine Re ERÊ" başlıklı bildirilerde, mevcut anayasanın değişmesine karşı olanların, askeri vesayet sisteminin devamını istedikleri, demokrasi ve çözüme karşı oldukları ifade edildi. Bildiride şöyle denildi:"1982 anayasası statükocu ve militarist kesimin temel dayanağıdır, demokrasinin önünde en büyük engeldir. Kürt sorununda yaşanan tıkanmanın, yaşanan savaşın ve dökülen kanın en büyük nedenidir. Evet, diyelim. Referandum sürecini Kürt halkının temel hak ve özgürlüklerini güncelleştirmek için bir platforma dönüştürelim."

AKnews

Diğer Haberler