Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Hak-Par’dan Referanduma Destek

Hak-Par'dan Referanduma Destek

28 Ağustos 2010 Cumartesi 11:55
Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) Van İl Başkanlığı, 12 Eylül'de gerçekleştirilecek anayasa referandumuna destek vermek için Türkçe ve Kürtçe el ilanları dağıttı.

AKnews'in Hak-Par Van İl Başkanlığı'ndan aldığı bilgilere göre, partililer, anayasa değişikliğinin kabul edilmesi için Türkçe ve Kürtçe yazılı 500 bin adet el ilanı tüm ilçe, belde ve köylerde dağıtılıyor.

Türkçe afişlerde "Daha çok özgürlük ve demokrasi için değişiklik paketine EVET", Kürt bildiride ise aynı anlama gelen "Ji Bo Pirtirîn Demokrasî Û Azadî Ji Pakêta Guhartine Re ERÊ" başlıklı bildirilerde, mevcut anayasanın değişmesine karşı olanların, askeri vesayet sisteminin devamını istedikleri, demokrasi ve çözüme karşı oldukları ifade edildi. Bildiride şöyle denildi:"1982 anayasası statükocu ve militarist kesimin temel dayanağıdır, demokrasinin önünde en büyük engeldir. Kürt sorununda yaşanan tıkanmanın, yaşanan savaşın ve dökülen kanın en büyük nedenidir. Evet, diyelim. Referandum sürecini Kürt halkının temel hak ve özgürlüklerini güncelleştirmek için bir platforma dönüştürelim."

AKnews

Diğer Haberler