Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hak-Par’ın Anayasa Standları Diyarbakır Valiliği Tarafından Kapatıldı

Hak-Par'ın Anayasa Standları Diyarbakır Valiliği Tarafından Kapatıldı

29 Mart 2012 Perşembe 19:37
Kürt sorununun çözümünde anayasa yer almasını istediği dört maddeyi öneren Hak-Par’ın anayasa imza standlarına Valilikten yasak geldi.

Kürt sorununun çözümünde anayasa yer almasını istediği dört maddeyi öneren Hak-Par’ın anayasa imza standlarına Valilikten yasak geldi. Valiliğin yasaklamalarını protesto etmek ve kınamak için basın açıklaması yapan Hak-Parlılar; valiliğin tutumunun yanlış ve ahlâki olmadığını dile getirdi.

Konuşmasında yeni anayasa çalışmalarında yenilikten, eşitlikten bahsedilecekse haklara da saygı gösterilmelidir diyen Hak-Par Genel başkanı Bayram Bozyel; “bir yandan yeni anayasayı tartışıyoruz, diğer yandan yeni anayasa için öneriler nasıl engellemeye çalışılır onu tartışıyorlar” dedi.

Devamında konuşan Bozyel; “bu ülke her zaman yasakçı anayasalardan ve onu besleyen zihniyetlerdenden dolayı acı çekmiştir” dedi.

Valiliğin yasaklama nedeni olarak PKK/KCK söylemlerine yakın olduğunu iddia ettiği ve “terör örgütü söylemlerine yakın” olduğunu söylediği 4 madde ise şöyle;

"- Kürt halkının kimliğinin tanınması ve güvence altına alınması

- Kürtçe’nin resmi dil olması dâhil, yaşamın her alanında serbestçe kullanımının sağlanması ve her düzeyde Kürtçe eğitim ve öğretimin güvence altına alınması

- Kürt halkının kendi kendini yönetme hakkını içeren siyasal bir statünün tanınması

- Örgütlenme hakkının evrensel standartlara kavuşturulması, Kürt ve Kürdistan ismiyle siyasi parti ve örgütlenmelerin kurulmasının güvence altına alınması"

Diğer Haberler