Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
”Hak ve Adalet Tüm Dünyada Hakim Olacak”

"Hak ve Adalet Tüm Dünyada Hakim Olacak"

25 Mart 2013 Pazartesi 10:04
Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi, Memur-Sen Diyarbakır Şubesi’nde “Kadının Toplumdaki Yeri” konulu bir seminer verdi.

Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi, “Kadının Toplumdaki Yeri” konulu seminerinde şunları  ifade etti:

Önemli olan bir konunun İslami hükümlere ters olmamasıdır bu yeni meseleler gündeme gelirken, günler vb. Medine’de, Hazreti Musa’nın İsrailoğullarını Firavun’un zulmünden kurtarmasından dolayı Yahudilerin oruç tutması, Peygamberin bunu onaylaması söz konusu. İçeriği uygun görülmüş Aşura orucunun. Dünya kadınlar gününden amaç kadın hakları ise bu İslam’a uygundur. Peygamberin mesajlarında toplumsal sorunlar dile getirilmiş; “Kadınlar konusunda Allah’tan korkunuz.” demiş, Müslümanları uyarmıştır. Kadının evde zulüm görmesi konusunda özellikle ilahi korku hatırlatılmıştır.

 Tevrat’ta, Yahudilikte kadın suçlu görülür. Şeytan Havva’yı kandırdı, Adem de O’na uydu denir. Kadın erkekle eşit görülmez. Bu bilgi bazı İslami kaynaklarda geçse de İslami bir bilgi değildir. Kur’an’da “Şeytan onlara vesvese verdi.” denir. İkisi birliktedir.

Kadın, dini toplumlarda Adem’in sol kaburgasından yaratılmıştır diye söylenir. Bu da İncil’deki bilgidir. Kur’an’da kaburga geçmez. Bazı alimler Kur’an’ı İncil ile tefsir etmiştir. Ayette, “Kadın erkeğin şakikidir, kardeşidir.” Denir. Ana-baba aynı kardeş anlamına gelir. Ayetin anlamı; Adem neden yaratılmışsa Havva da ondan yaratılmıştır, şeklindedir; aynı tür, madde ve şekilden. Hammaddesi tümüyle aynıdır.

İslam’a göre üstünlük takva iledir. Kadın-erkek ayrımı söz konusu değildir. Tarihte insan denildiğinde genelde erkek akla gelmiş, kadın bir eşya gibi köle olarak kullanılmış. İslam, köleliği kaldırmak istemiş, fakat sultanlar, Müslümanlar bunu tam uygulamamış.

Kadına peygamberlik görevi verildiğine dair bir bilgi sahibi değiliz. İmam Şafii, aklen mümkündür fakat fiilen olmamıştır, diyor. Bir toplum yönlendirilmek isteniyorsa hakim konumda olanlara hitap edilir, onlar muhatap alınır. Kur’an’da Belkıs örneği verilmiş, yönetimde istişareye başvurması takdir edilmiştir. Firavun diktatör olduğu için kötü bir örnek olarak kabul edilmiş, kınanmıştır. Hilafette Kureyşli olmak etkinlik açısında göz önüne alınmıştır.

Kur’an’da erkeğe hitap edilmesinin nedeni erkeğin toplumda hakim konumda olmasıdır ama hitap kadını da kapsar. Günümüz hukuk sisteminde de bu tarz bir uygulama söz konusudur. Mesela bir ilde emir önce valiye gelir. 

Kadına bazı konularda pozitif ayrımcılık yapılmış, Cuma namazı ve cihaddan muaf tutulmuştur. O günkü savaşlarda özellikle fiziki güç gerekirdi. Bazı ayetlerde kadına ve erkeğe ayrı ayrı hitap edilmiştir. Kur’an’da kadın haklarından dolayı Peygamber uyarılmıştır. Ondan sonra çok daha dikkatli davranmıştır.

Erkek evin geçimini sağladığı zaman daha fazla söz ve yetki sahibi oluyor, bu durum ortadan kalkınca konumu değişir.  Haklar konusunda kadının öne geçtiği yerler vardır. Çocuk ana-babasına nafaka vermek durumunda olduğunda ikisinden birini tercih etmesi gerekiyorsa anneye öncelik tanımalıdır.  Çünkü annenin emeği, çocuk için çektiği eziyet daha fazladır.

Ailede şiddet, zulüm konusunda Hz. Peygamber, “Eşini döven sizin iyiniz değildir, en kötünüzdür.” diyor. Hz. Ali, “Kadına değer veren iyidir, vermeyen kötüdür.” demiştir.

Hukuk tarihinde seçme-seçilme aşamalı olmuştur. İslam tarihinde medreselerde erkekler okumuş, ilim onların elinde olmuş. Kadınlar okusaydı farklı bir ictihad gelişirdi. Mesela Hz. Ayşe sorunlara ilmi, hukuki açıklamalar getirmiştir. Kendisine danışıldığında, “Bilen birine geldiniz” diye bilgisine ve kendine olan güveni ortaya koymuştur. Emevi, Abbasi, Osmanlı’da müctehideler görülmüyor. Özellikle aile hukukunda kadınların görüşüne, yorumuna ihtiyaç var. İnsanlar bir yere kadar hakka riayet eder.

Hasan Tanrıverdi Hoca’nın değindiği bir konu da insanlığın tarihsel gelişimi ve kıyametin ne zaman kopabileceğiydi. Hasan Tanrıverdi, “Bu konuda Bediüzzaman, Hz. Muhammed’e kadar insanlık çocukluk dönemini yaşadı, diyor. Bence şu anda insanlık delikanlılık dönemini yaşıyor, yani insanlığın ilim ve akılla kat edeceği daha çok yol var, çok önemli gelişmeler olabilir, Hazreti Peygamber’in bildirdiğine göre hak ve adalet tüm dünyada hakim olacak.” dedi.

Diğer Haberler