Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Evet Diyecek

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Evet Diyecek

04 Eylül 2010 Cumartesi 16:14
Diyarbakır'da Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) daha çok özgürlük ve demokrasi için değişiklik paketine 'evet' konulu el ilanı dağıttı.

HAK-PAR Diyarbakır İl yönetici ve üyeleri AZC plaza önünde bir araya geldi. El ilanlarının dağıtımı öncesinde ilanların içeriği ile ilgili basına bilgi veren HAK-PAR İl Başkanı Arif Sevinç, HAK-PAR olarak Kürt ve Türk halkının eşitliğine dayalı demokratik ve federal bir düzenden yana olduklarını ifade etti. Bu eşitliği güvence altına alacak yeni ve demokratik bir Anayasa isteklerini yenileyen Sevinç şöyle konuştu:

"Bütün yetersizliklerine rağmen, 12 Eylül Anayasası'ndan kurtulmaya ve yeni bir Anayasaya fırsat verdiği için, referanduma sunulan Anayasa değişiklik paketine "Evet" diyoruz. Mevcut darbe Anayasasının değişmesini engelleyenler, halkımıza acıdan, kandan, gözyaşından başka bir şey sunmayan statükoyu koruyorlar. Askeri vesayetin sürmesini, sorunların şiddet ve çözümsüzlük sarmalında kangrenleşmesini istiyorlar.

Çünkü militarizmden, şiddetten ve çözümsüzlükten besleniyorlar.

HAKPAR, faşist askeri cuntanın ürünü olan darbe Anayasasına 'hayır' diyor ve tümden değişmesini istiyor. Çünkü, 1982 Anayasası statükocu, militarist kesimin temel dayanağıdır. 1982 Anayasası demokratikleşme önündeki en büyük engeldir. Irkçı şoven karakteri ile anti demokratik ve çağdışıdır. Kürt sorununda yaşanan tıkanmanın, yaşanan savaşın, dökülen kanın en büyük nedenidir.

Türkiye bir an önce bu darbe rejiminden kurtulmalı, 1982 Anayasası tarihin çöplüğüne atılmalıdır. Yeni ve sivil bir Anayasa yapılıncaya dek, bu Anayasada yapılacak her olumlu değişiklik, başta Kürtler olmak üzere 12 Eylül faşist rejiminden mağdur olan tüm kesimlerin yararınadır. Şimdi önümüzde bir referandum var.

Bu fırsatı iyi değerlendirelim. Referanduma sunulacak Anayasa Değişiklik Paketine Geçici 15. maddeyi kaldırarak 12 Eylül darbecileriyle hesaplaşma yolu açtığı için, Başta Diyarbakır Cezaevi'ndeki insanlık dışı uygulamaların sorumluları olmak üzere bütün işkencecilerden hesap sorma fırsatı sunduğu için, Statükonun kalelerine dönüşen Anayasa Mahkemesi ve HSYK'ya neşter attığı için, Askeri Mahkemelerin siviller üzerindeki yargılama tehdidine son verdiği için, Değişim karşıtı statükocu güçlerin direncinin kırılmasına katkıda bulunacağı için, Temel hak ve özgürlükler alanında olumlu düzenlemeler içerdiği için, Türkiye'nin demokratikleşme ve normalleşmesine katkıda bulunacağı için, Türkiye'nin demokratikleşmesi siyasal bir sorun olan Kürt sorununun çözümünü kolaylaştıracağı için, 'EVET' diyelim.

Gelin hep birlikte el ele verelim. Referandum sürecini, Türkiye'nin temel sorunlarını dile getirmek, Cumhuriyetin otoriter, tekçi militarist zihniyetini teşhir etmek, Kürt halkının temel hak ve özgürlüklerini güncelleştirmek için, bir platforma dönüştürelim" dedi.

Yapılan açıklamanın ardından başta Yenişehir olmak üzere, Bağlar, Şehitlik, Kayapınar ve Dağkapı semtlerinde el ilanlarının dağıtımına başlandı. "Evet" başlıklı el ilanlarına halkın yoğun ilgi gösterdiği görüldü.

Diğer Haberler