Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hakan Albayrak İran’a sert çıktı

Hakan Albayrak İran'a sert çıktı

23 Ocak 2013 Çarşamba 11:50
Star gazetesi yazarı Hakan Albayrak İran'ın Suriye konusundaki 'kırmızı çizgisini' eleştirdi.

Bir internet sitesinde Ali Hamaney için “Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi” demişler. Bu hesaba göre Ümmet-i Muhammed’in tamamı İranlı veya İrancı, Esed rejiminin katiller sürüsü mustazaf (ezilen), ekmek kuyruğunda beklerken bombalanan Suriyeli kadınlar ve çocuklar ise müstekbir (ezen) olmuş oluyor.

Biz kendisine İran devletinin başı diyelim. İran’da seçilmiş cumhurbaşkanı ve meclis “rehberlik makamı” nezdinde zurnanın son deliği kadar bile itibar sahibi olmadığına ve ilk sözü de son sözü de daima Hamaney söylediğine göre, devletin bizzat kendisi desek de olur.

Bir de “Ümmetin Dışişleri Bakanı” hikâyesi vardı. 1981’den 1997’ye kadar İran’ın dışişleri bakanlığını yapan Ali Ekber Velayeti için öyle derlerdi bir dergimizde. O zamanlar böyle şeylere gülüp geçerdim, şimdi ağzımı açıp gözümü yummamak için kendimi zor tutuyorum.

Neyse...

Velayeti şimdi Hamaney’in dış politika danışmanı. Bu sıfatla verdiği saçma sapan bir beyanatta Beşşar Esed’ı Suriye’nin meşru cumhurbaşkanı olarak tanımlamış, İsrail’e karşı oluşturulan direniş hattının kopmaması için Esed’in iktidarda kalması gerektiğini söylemiş, Esed’i sonuna kadar desteklemeye kararlı olduklarını vurgulamış ve ‘Esed bizim kırmızı çizgimizdir’ demiş. Sonra da ‘Fakat’ demiş ‘Suriye halkının tercih hakkını gözardı ettiğimiz manasına gelmiyor bu.’ Ya hangi manaya geliyor? Sizin kafanız mı karışık yoksa bizimle kafa mı yapıyorsunuz?’Esed ille de iktidarda kalacak, bu uğurda SONUNA KADAR mücadele edeceğiz’ diyorsanız, Suriye halkının tercihine zerre kadar kıymet vermiyorsunuz işte.

Dikkat buyurun: İsrail’e karşı oluşturulan direniş hattını koruyacak bir lider demiyorlar, ille de Esed diyorlar. Prensip meselesi değil ahbap-çavuş meselesi. Bizim oğlan Esed! Diktatör evladımız bizim! Canımız cânîmiz!

Böyle kırmızı çizginin Allah belâsını versin.

Diğer Haberler