Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hâkim ’Kürtler aslî unsur’ dedi, Kürtçe’ye izin vermedi

Hâkim 'Kürtler aslî unsur' dedi, Kürtçe'ye izin vermedi

12 Eylül 2012 Çarşamba 17:04
KCK'ya ilişkin, aralarında gazetecilerin de bulunduğu 35'i tutuklu, 1'i firari 44 sanığın yargılandığı davanın 3. duruşması yapıldı

KCK Basın Komitesi davasında mahkeme, sanıkların Kürtçe savınma taleplerini, Lozan Anlaşması'nda Kürtlerin azınlık değil, bu ülkenin asli unsuru olduğu gerekçesiyle reddetti

KCK'ye ilişkin, aralarında gazetecilerin de bulunduğu 35'i tutuklu, 1'i firari 44 sanığın yargılandığı davanın 3. duruşması yapıldı.

KCK Basın Komitesi duruşma savcısı İsmail Işık, sanıkların meramını anlatacak şekilde Türkçe bilmesi nedeniyle tercüman talebinin reddini istedi. Mahkeme heyeti karar için 20 dakika ara verdi. 15. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti verdiği ara kararda, Yargıtay'ın kararında KCK'nin  ve PKK 'nin 'silahlı terör örgütü' olduğu belirtilmiştir hatırlatmasında bulundu. Hatırlatmanın ardından mahkeme heyeti yargılananların söylendiği gibi Kürt oldukları için değil, KCK üyeliği iddiasıyla yargılandıklarını belirtti.

Ardından kararı okuyan mahkeme heyeti Ali Alçık, sanıkların meramlarını anlatacak şekilde Türkçe bildikleri ve Lozan'ın sadece azınlıkların hakları ile ilgili olduğu, Kürtlerin ise azınlık değil, bu ülkenin asli unsuru olduğu gerekçesiyle Kürtçe savunma taleplerinin reddine karar verdi.

Tüm taleplerin reddedilmesi üzerine söz alan avukat Sinan Zincir, mahkemenin tüm talepleri reddetmesi üzerine avukatlarla beraber salonu terk edeceklerini söyledi ve avukatlar salonu boşalttı. Bunun üzerine duruşmaya ara verildi.

Duruşma 12 Kasım'a ertelendi

Verilen aranın ardından avukatların duruşmaları kilitlemesi üzerine mahkeme heyeti ara kararını açıklayarak duruşmaları 12 Kasım'a erteledi. Mahkeme heyeti verdiği ara kararda, 'Sanıkların duruşmanın yapıldığı 3 gün boyunca süren tavırları, seyircilerin tutumları, her duruşmada yaşanan gerginlikle, duruşma salonunun yetersiz oluşu göz önüne alınarak duruşmanın bu haliyle yapılamayacağını anlaşıldı' dedi. Mahkeme duruşmaların Çağlayan Adliyesi yerine Silivri Cezaevi yanındaki duruşma salonunda yapılmasına hükmetti.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde görülen KCK davasında sanık olan tüm sanıkların avukatı Ümit Sisligün’ün duruşmalardan yasaklanmasına karar veren mahkeme bir sonraki duruşmayı 12 Kasım’a edtelendi. 12 Kasım'da başlayacak duruşma 4 gün sürecek. Duruşmada 2 TRT spikeri görevlendirilecek ve iddianamenin okunmasına başlanacak.

Diğer Haberler