Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Kürdistan Kamuoyuna [Sıdkı ZİLAN]
Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ) eski Genel Sekreteri, Evet-Hayır Kampanyası ve diğer konulara ilişkin basın açıklaması yaptı.
Halebçe Soykırımını Unutmadık, Unutmayacağız

Halebçe Soykırımını Unutmadık, Unutmayacağız

16 Mart 2017 Perşembe 00:03
Halepçe soykırımından 29 yıl sonra da Kürdistan’ın dört parçasında katliam, ölüm ve yıkım devam etmektedir.

Halebçe Soykırımını Unutmadık, Unutmayacağız

Halepçe katliamının üzerinden 29 yıl geçti.
16 Mart 1988 tarihi Kürdistan tarihinde kara bir gündür.
Saddam Hüseyin rejiminin kimyasal bombalarla yaptığı saldırı sonucunda, Güney Kürdistan’ın Halepçe şehrinde bir kaç dakikada 5000’i aşkın kişi yaşamını yittirdi. Jenosid kurbanlarının büyük çoğunluğu çocuk, kadın ve yaşlılardı.
Acıdır ki Halepçe’nin jenoside maruz kaldığını dünya ancak iki gün sonra öğrenebildi. Bu vahşet manzarası, komşu devletlerin vicdansızlığının da somut bir göstergesi olmuştur. Komşu ülkeler ve Arap dünyası, Rusya, Japonya, Çin, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere tüm dünya ülkeleri olayı ilk başlarda görmezden geldiler, sessizce geçiştirdiler.

Halepçe soykırımından 29 yıl sonra da, Kürdistan’ın dört parçasında da katliam, ölüm ve yıkım devam etmektedir.

Açıktır ki, ne Halepçe soykırımıyla, ne ondan önceki, ne de sonraki soykırımlarla Kürdistan halkının özgürlük mücadelesinin ortadan kaldırılamayacağı yaşamda defalarca kanıtlanmıştır.

Güney Kürdistan’da Halepçe ve Enfal’den kurtulan çocuklar bugün ellerinde Kürdistan bayrağı ile bağımsızlığa doğru yürüyorlar.

Güneybatı (Rojava) Kürdistan’da halkımızın bir statü elde etmesinin yolu, ulusal birlik ve ortak bir ulusal yönetimden geçecektir.

Doğu Kürdistan’da her zamankinden daha fazla ulusal birlik ihtiyacı öne çıkmıştır.

Kuzey Kürdistan’da bugün en canalıcı ihtiyaçların başında süren bu savaşa son verilmesi gelmektedir. Bu savaşa karşı, ulusal, Kürdistani bir duruş sergilenmelidir.
Evet, Halepçe sadece Kürdistan halkına değil, tüm insanlığa karşı yapılmış bir soykırımdır.

Tüm dünya Kürtleri, Halepçe’nin bir soykırım olarak kabul edilmesi için BM, AB ve tüm dünya devletleri nezdinde aktif girişimlerini yoğunlaştırmalıdırlar.
Halepçe ve tüm Kürdistan şehidlerini saygıyla anıyor, Allah rahmet eylesin diyoruz.
-Halepçe bir soykırımdır.
-Yeni Halepçelerin olmaması için Halepçe soykırımını unutmayalım!

16.03.2017

AZADÎ, PAK, PDK-Bakur, PSK

Diğer Haberler