Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Halepçe Katliamı Protesto Edildi

Halepçe Katliamı Protesto Edildi

17 Mart 2012 Cumartesi 01:44
Diyarbakır'da kitlesel bir basın açıklaması ile Halepçe katliamı protesto edildi.

Diyarbakır'da bulunan birçok kurum Dağ Kapı Meydanı'nda düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla Halepçe katliamını protesto etti. Açıklama sırasında "Enfal'den Halepçe'ye, Qamişlo'dan Roboskî'ye Katliamlarla Geçen Bir Tarih; İnsanlığın Yüzkarası Halepçe Katliamı. Sessiz Kalmak, Zulme Ortak Olmaktır, Halepçe'yi Unutmadık, Unutturmayacağız" yazılı büyük bir pankart açıldı.

Tüm Sivil Toplum kuruluşları adına açıklamayı okuyan Raci Bilici, dünyanın gözü önünde binlerce Kürt'ün katliama maruz kaldığını belirterek, "Katliamın failleri idam edildi ama Kürtlere yönelik gerçekleştirilen katliamlar ve buna destek veren ülkeler hiç soruşturulmadı. Kürtlere yönelik bu vahşet de karanlıkta kaldı. Aradan geçen 24 yıla rağmen Kürtler bu katliamı unutmamıştır. Çünkü unutmak onaylamaktır. Biz unutarak bu zulümlerin ortağı olmayacağız" dedi.

Yapılan saldırıyla Halepçe'de büyük bir trajedinin yaşandığını ifade eden Bilici, "Halepçe kenti, ani ölümün dehşet verici sahnelerine, günlük işlerin ortasında donan cesetlere, avlularında oturan insanların, çocuklarını göğüslerine kaldıran kadınların, zehirli gaz bulutundan kaçarken saldırı ortasında can veren binlerin trajedisine sahne olmuştu. Gaz bütün doğal yaşamı, insanları, hayvanları, ağaçları öldürmüştü. Halepçe bir bütün olarak sessizliğe gömülmüştü. Kentin sessizliği aslında bir çığlığa dönüşmüştü. Bütün dünyaya ikiyüzlülüklerini, yalanlarını, zalimliklerini haykıran bir çığlık" diye konuştu.

İLKHA

Diğer Haberler