Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hani işkenceye sıfır toleranstı?

Hani işkenceye sıfır toleranstı?

11 Ağustos 2012 Cumartesi 17:43
Mazlum-Der İzmir Şubesi, kamuoyunda ‘işkenceci’ olarak bilinen Selim Ay’ın İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığı’na terfi ettirilmesine tepki göstererek, ‘İşkenceye sıfır tolerans bu atamanın neresinde?’ diye sordu.

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) İzmir Şubesi, kamuoyunda ‘işkenceci’ olarak bilinen S. Selim Ay’ın İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığı’na terfi ettirilmesine tepki göstererek, ‘İşkenceye sıfır tolerans bu atamanın neresinde?’ diye sordu.

Mazlum-Der İzmir Şubesi, S. Selim Ay’ın terfi ettirilmesini protesto etmek amacıyla Konak Sümerbank önünde bir araya geldi. Mazlum-Der üyelerinden bir kısmı gözlerini siyah bantlarla kapatarak, “Durmak yok, işkenceye devam”, “Ustalık döneminde İstanbul’da Selim Ay, Türkiye’de Naim Şahin” yazan dövizler taşıdı.

Basın açıklamasını okuyan Mazlum-Der İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyesi Süphan Erkan, Türkiye’de adı ‘işkence ve kötü muamele’ olaylarına karışmış biri olan S. Selim Ay’ın terfi ettirilmesine tepki göstererek, “Selim Ay ve içinde bulunduğu polis timinin, işkence, kötü muamele ve tecavüz gibi insanlık dışı uygulamaları, mağdurların ve görgü tanıklarının ifadeleriyle, dava dosyalarına ek olarak basın ve yayın organlarında, medyada yer almıştır” dedi.

Terfi kararından sonra kamuoyunda yoğunlaşan tepkiler nedeniyle bu kararın gözden geçirileceği konusunda umuda kapıldıklarını ancak şuana kadar geri adım atılmadığını hatırlatan Erkan, “Burası sözün bittiği yerdir. Zira hükümet, Selim Ay hakkındaki ‘yedirmeyiz’ yaklaşımını, deliller içeren dava dosyalarını inceleyerek değil, dava dosyalarını ve delilleri yok sayarak ‘terörle mücadele ve arkadaşlık’ kriterini esas alarak sergilemiştir” şeklinde konuştu.

Açıklamanın sonunda Kur’an-ı Kerim’den bir ayet okuyan Erkan, “Zalimlere meyletmeyin. Yoksa ateş size de dokunur” diye kaydetti.

Diğer Haberler