Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hanımların Eseri Bir Dergi: Nisanur

Hanımların Eseri Bir Dergi: Nisanur

19 Aralık 2012 Çarşamba 13:55
Aralık sayısı ile birlikte 2. yılına giren Nisanur Dergisinin Yazı İşleri Müdürü, Sayım Yüksek ile Nisanur Dergisini konuştuk.

Aylık aile eğitim ve kültür dergisi Nisanur, bir yılını geride bırakarak 2. yılına girdi. Bu vesileyle Nisanur Dergisinin Yazı İşleri Müdürü, Sayım Yüksek ile Nisanur Dergisini konuştuk.

Nisanur Dergisi ne zaman yayımlanmaya başladı?
Dergimiz 2011 yılının 15 Aralık'ında yayın hayatına başladı.

Nisanur Dergisinin amacı nedir?
Dergimiz Nisanur'un amacı, kadını evvela birey olarak ele alıp onu özüyle buluşturabilmek. Bununla beraber, onu 'eş' ve 'anne' sıfatlarına layıkıyla hazırlayabilme kaygısını taşıdığımızı da belirtmek istiyorum. Bu birebir kadınların eli ve kalemiyle olunca da gayet tabi daha etkin ve kalıcı sonuçlar alınıyor.

Buna binaen Nisanur; kadına kaybettiği değeri kendi dili ve eliyle buldurma, onu asli görevi olan anneliğe en güzel şekilde hazırlama ve Kur'an-ı Kerim çerçevesinde yaşamının bir takım onulmaz yanlarını onarma niyet ve gayretini taşıyor. Öte yandan kadının yaşamının her alanında ihtiyaç duyduğu bir takım konuları da her ay düzenli olarak işlemeye çalışıyoruz. Pratik bilgiler, yemek tarifleri, sağlığa dair öneriler bu kategorilerden bir kaçı…

Nisanur Dergisi'nin kırmızıçizgileri nelerdir?
Nisanur "Kur'an Eksenli Sünnet Bilinçli Bir Aile" sloganıyla yola çıktı. Bu noktada Nisanur'un bu çizginin dışına çıkmasının söz konusu olmadığını belirtmek istiyorum. Bir diğer değişle Kur'an ve sünnet çizgisinden zerrece sapmadan hayata ve kadına dair her ne varsa ele alma niyetinde olduğumuzu söyleyebilirim. Bizim için 'anne' çok değerlidir ve kadını anneliğe hazırlarken; cennetin ayakları altına serildiği hakikatini vurgulamak elzemdir.

Nisanur Dergisi kimler tarafından hazırlanıyor?
Nisanur Dergisi yazar kadrosu hanımlardan oluşmakta. Aynı şekilde yazıların derlenmesi, toplanması, tahsis edilmesi ve resim seçimi de hanımlar tarafından yapılıyor. Kısacası Nisanur tasarım dışında tümüyle hanımların eseri. Yakın dönemde derginin tasarımını da bayanlara devretmeyi amaçlıyoruz ve bu yönde de çalışmalarımız şu an devam ediyor.

Olumlu veya olumsuz tepkiler alıyor musunuz?
Bir derginin olmazsa olmazlarında biri de malumunuz okur kitlesi ve derginin içeriğine dair izlenimlerdir. Biz de ilk sayımızdan itibaren giderek azalan tepkiler aldık. Aslında bu eleştiriler sayesinde dergimiz şu an çok daha iyi bir düzeyde. Zira bir takım ufak tefek hatalar ve tasarıma dair zerrece tizler bile kadınların gözünden/dikkatinden kaçmıyor. Bu gibi durumları yetkili bayan çalışanımızı arayıp iletiyorlar. Bizler de bu sayede daha dikkatli ve özenli çalışıyoruz. Bununla beraber 5. sayımızdan itibaren eleştirilerin yerini övgü ve tavsiyelere bıraktığını müşahede etmekteyiz. Bu arada dergimiz şu an 14. sayısını yayına hazırlıyoruz.

Dergi sadece hanımlara mı yönelik? Yoksa erkekler içinde bir şeyler var mı?
Nisanur, bir aile dergisi olması hasebiyle, öncelikli olarak ailenin temel yapı taşı olan anneyi/kadını muhatap almakta. Ancak kadın ve erkeğin birbirlerinin tamamlayıcısı olduğu hakikatine binaen salt kadına yönelmenin ötesinde yer yer 'eş' ve 'baba' olarak erkeklere dair konulara ve izlenimlere de yer veriyoruz. Aslında her ne kadar belirgin bir tarzda olmasa da Müslüman erkek misyonu ustaca satır aralarına yerleştirilmekte. Bu kadının ve erkeğin ortak yaşamlarının doğal bir sonucu! Haliyle erkeklerin de Nisanur'dan pay alması bizce mümkün…

Dışarıdan yazı gönderildiğinde yayımlıyor musunuz?
Dergimizin "Sizden Gelenler" bölümünde okurlarımızdan gelen mektupları ve mailleri yayınlıyoruz. Bunun yanı sıra yazının içeriğine bağlı olarak "Okuyucu Mektubu" ve "Konuk Yazar" bölümleri de yine dergimiz tarafından okurları için ayrılmış durumda.

Sizce derginin en zor yönü neresi?
Şu ana kadar karşılaştığımız zorlukların başında işin tasarım boyutu geliyor. Bu da dergimizin misyonuna yaraşır şekilde ve yazıların içeriğine uygun resimler bulamayışımızdan kaynaklıyor. Kısacası tesettüre riayet edilen ve Müslüman bir aileyi yansıtabileceğimiz argümanlar bulmada zorlanıyoruz.

En çok hangi dosyanız ilgi gördü?
Dergimizde en çok ilgi gören dosyaların başında "Aile İçi İletişim" ve "Kadın Psikolojisi" geldi. İleriki sayılarda da yer yer bu konulara değinmeyi, farklı yönleriyle ele almayı düşünüyoruz… "Salih Nesil" içerikli dosyamız da hayli ilgi görenler arasında.

Şuanda hangi dosya üzerinde çalışıyorsunuz?
Aralık sayımızın dosyası; "Çocuklarda İslami Şahsiyetin Oluşması ve Oturması" idi. Şu an üzerinde çalıştığımız dosya ise; "İsrafın Aile ve Kadını Kapsayan Yönü".

Dergi okurları için neler söylemek istersiniz?
Öncelikle dergimizin ilk sayısından bu yana bizleri yalnız bırakmayıp öneri, tavsiye ve eleştirileriyle gelişimize katkı sağladıkları teşekkür etmek istiyorum. Abone olup, dergiyi tanıttıkları için de Rabbimiz razı olsun inşallah. Ancak özellikle belirtmek istiyoruz ki bizim için en önemli olan derginin okunması ve bilgilerin pratiğe dökülmesidir. Ayrıca okurlarımız şunu da unutmasınlar ki Nisanur; ailemizin dergisi. Hepimizin dergisi… Bu bilinçle ve bu yönüyle Nisanur'u daha çok okuma, daha çok sahiplenme ve daha çok tanıtma gayretinde olmaları istirhamımızdır.

(Ziya Gündüz - İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
30 Ocak 2017 Pazartesi 13:29
04 Aralık 2016 Pazar 01:35
05 Kasım 2016 Cumartesi 22:49
22 Ekim 2016 Cumartesi 10:55
04 Ağustos 2016 Perşembe 09:17
07 Temmuz 2016 Perşembe 09:20
04 Temmuz 2016 Pazartesi 15:04
28 Haziran 2016 Salı 08:27
22 Haziran 2016 Çarşamba 09:27
03 Haziran 2016 Cuma 17:11