Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hannover Belediye Başkanından Baydemir’e destek

Hannover Belediye Başkanından Baydemir’e destek

16 Kasım 2012 Cuma 18:02
7 Dönem Hannover Belediye Başkanlığı yapan Herbert Schmalstieg açlık grevinin 6. gününe giren Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i arayarak destek verdi.

Açlık grevinin 65. gününe giren cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin durumu ağırlaşırken “Talepleri taleplerimizdir” sloganıyla açlık grevine başlayan seçilmişlerin grevi de 6. gününe girdi. Gerek ulusal gerekse uluslar arası kamuoyunda duyarlılık da her geçen gün artıyor. 7 dönem Hannover Belediye Başkanlığı yapan Herbert Schmalstieg telekonferans yöntemiyle Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i aradı.

Açlık grevinde durumu ağır olanlar için duyduğu endişeyi aktaran Schmalstieg,  tüm talepleri meşru ve kendi talepleri olarak gördüklerini söyledi. Schmalstieg, Avrupa Parlamentosu, Almanya Parlamentosu ve Almanya hükümeti nezdinde girişimler başlatacağını ve açlık grevindekilerle dayanışma içinde olacaklarını bildirdi.

Baydemir de açlık grevleri ve talepler hakkında bilgilendirmede bulundu. Açlık grevlerinin vicdanlardan vicdanlara çağrı olduğunu söyleyen Baydemir, açlık grevi taleplerinin “Ben insanım” diyen herkesin talebi olması gerektiğinin altını çizdi.

Baydemir ve Schmalstieg en kısa zamanda cezaevlerinden hiçbir ölüm olmadan taleplerin karşılanmasını temenni ederek, Diyarbakır veya Hannower’de görüşmek dileğinde bulundular.

 

Diğer Haberler